Magistraţii avertizează: Lipsă acută de personal în instanţe. Radu Marinescu, exclusiv la TVR: Nu vor fi disponibilizări
Ministrul Justiției le-a dat asigurări juriștilor din toată țara că, în acest moment, nu se pune problema unor reduceri de personal din sistem. Mai ales că în multe instanțe este criză de oameni. Și magistrații și reprezentanții personalului auxiliar i-au trasmis însă lui Radu Marinescu problemele cu care se confruntă. Dialogul a fost prilejuit de Ziua Justiției, o zi dedicată provocărilor, dar și celebrării uneia dintre cele mai importante profesii din statul de drept.
Lipsa resurselor umane, suprasolicitarea instanțelor și incertitudinea generală îi determină pe magistrați, dar și personalul auxiliar să tragă semnale de alarmă.
Andreea Ciucă, judecător, preşedinte al Asociaţiei Magistraţilor din România: Cunosc îndeaproape situația sistemului judiciar. Există o vădită lipsă a resurselor umane. Avem perioade în care nu mai știm cum să suplinim această lipsă a resurselor umane într-o instanța sau alta.
Ministerul Justiției dă asigurări că, în acest moment, nu se pune problema unor disponibilizări în sistem. Susține că prioritatea este menținerea stabilității și protejarea statutului profesioniștilor din justiție.
Radu Marinescu, ministrul Justiţiei, exclusiv la TVR: În ceea ce privește disponibilizările de personal, în momentul de față nu există niciun fel de discuții în acest sens, cel puțin în ceea ce privește ecosistemul acesta al justiției. Dar îi asigur pe toți cei care activează în zona justiției că vom avea dialog, că vom avea preocupare pentru stabilitate și vom căuta acele măsuri care să afecteze oamenii cât mai puțin.
Cu ocazia Zilei Justiției, juriștii din întreaga țară s-au reunit pentru a celebra una dintre cele mai importante profesii dintr-un stat de drept. Dar și pentru a evidenția problemele cu care se confruntă.
Ioan Chelaru, avocat, preşedintele Uniunii Juriştilor din România: Până la urmă, este o zi care înseamnă sărbătoarea justiției și ne place sau nu ne place justiția există, va trebui să existe și, din când în când măcar, meritele acestea trebuiesc sărbătorite.
Au fost lansate și noi ediții ale publicațiilor de specialitate.
Mihaela Olaru publică un articol despre relația dintre cetățean și justiție, așa cum se vede și prin prisma emisiunii “Oamenii și Legea” pe care o realizează la TVR 1.
Mihaela Olaru, avocat, realizator al emisiunii „Oamenii şi legea”, TVR1: Un articol care evidențiază relația dintre oameni și lege, care trebuie să fie una de încredere reciprocă. Oamenii trebuie să creadă în lege, așa cum legea trebuie să creadă în oameni.
De Ziua Justiției, mesajul celor care lucrează cu legea este clar: sistemul are nevoie de sprijin, stabilitate și resurse pentru a funcționa corect și echitabil.

