Magazinele caritabile, foarte populare în alte state europene, încep să se dezvolte şi în România

2 October 2025, 22:11 (actualizat 2 October 2025, 22:19)

Tot mai multe persoane au început să-şi doneze lucrurile de care nu mai au nevoie, iar acestea, fie ajung la oameni nevoiaşi, fie sunt vândute. Iar banii obtinuţi îi ajută pe cei aflați în situaţii defavorizate.

Pe Horațiu l-am cunoscut trecând pragul centrului “O mână de ajutor” de pe Calea Plevnei din Capitală, locul unde se colectează, se sortează și se igienizează lucrurile donate de bucureșteni.

Am adus niște lucruri folositoare copiilor, încălțăminte, hăinuțe, jucării, lucruri care nouă sunt de prisos și pot fi de folos altor copii.

Exemplul său este urmat de tot mai multe persoane.

Toate lucrurile din depozit au fost strânse în numai două zile. De la jucării, electrocasnice, veselă, până la metri cubi de îmbrăcăminte și încălțăminte.

După ce sunt sortate și igienizate, unele lucruri ajung direct la persoanele nevoiașe, prin intermediul organizațiilor non-profit sau prin Direcția de Asistență Socială. Altele sunt vândute în magazinul social, iar familiile aflate în situații dificile primesc banii.

Pentru jucării, pentru băiat. Sunt mai ieftine. Am un băiat cu autism și îmi spune să tot iau jucării. Și pentru electrocasnice am venit să mă mai uit.

Aici ne aflăm în camera de electronice și electrocasnice. Produsele acestea intră în acest proces de vânzare. De exemplu, acest televizor este doar la 150 de lei. Avem inclusiv produse de bucătărie.

Iulia Filip, coordonatoarea centrului “O mână de ajutor”: Din păcate, primim și lucruri pe care le putem numi deșeuri. Nu avem ce să comentăm mai mult de atât. Oamenii să înțeleagă că lucrurile ajung către cei care au nevoie, și nu la groapa de gunoi. Volumul este enorm. Ajungem undeva la 500 de metri cubi lunar, aproximativ 6000- 7000 metri cubi anual.

În toată țara funcționează în prezent 10 magazine caritabile, înființate de ong-uri.

Cosmina Simiean, director general, DGASMB: În funcție de specificul fiecărui produs, noi decidem unde merge. Dacă este un produs de bebeluș, merge la centrul BEBE și este oferit gratuit mămicilor, iar dacă sunt lucruri care nu sunt potrivite pentru persoanele vulnerabile, mă gândesc la pantofi cu toc sau rochii cu paiete, aceste sunt vândute, iar banii sunt folosiți în programele sociale.

Anual, produsele strânse la centrul “O mână de ajutor”, cel mai mare din România, ajung la peste 100.000 de beneficiari din 36 de județe ale țării.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite