MAE, după ce Moscova a amenințat că va bombarda Kievul: Ne menţinem prezenţa diplomatică

Kiev/Foto: Profimedia Images
27 May 2026, 20:44

MAE a precizat, într-un comunciat de presă, că România își va menține prezenţa diplomatică în Ucraina şi la Kiev, ca răspuns la amenințările Moscovei că va bombarda capitala Ucrainei.

“Ameninţarea proferată de MAE rus prin intermediul unui comunicat de presă şi postări în social media reprezintă o escaladare gravă şi iresponsabilă. Este o ameninţare care, pusă în aplicare, ar reprezenta o crimă de război împotriva poporului ucrainean, cu consecinţe grave din perspectiva dreptului internaţional”, subliniază MAE.

Miercuri, a fost convocat ambasadorul Federaţiei Ruse la Bucureşti şi, “în discuţie, partea română i-a reamintit că niciun comunicat sau postare nu suspendă obligaţiile legale ale Federaţiei Ruse, inclusiv cele privind respectarea dreptului internaţional”.

Ministerul de Externe mai precizează: “Nu vom fi intimidaţi. Ne menţinem prezenţa diplomatică în Ucraina şi la Kiev. Ucraina are dreptul legitim şi inalienabil la suveranitate şi libertate în deplină securitate”.

Amenințarea de la Moscova

Rusia a anunțat “atacuri sistematice” asupra capitalei Ucrainei şi a avertizat cetăţenii străini şi personalul diplomatic să părăsească Kievul. Uniunea Europeană şi mai multe state membre i-au convocat pe reprezentanţii diplomatici ai Moscovei și 48 de ţări, inclusiv România, au denunţat la Organizaţia Naţiunilor Unite „şantajul” Rusiei. 

Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, l-a sunat pe omologul său american, Marko Rubio, pentru a avertiza Statele Unite că forțele armate ruse vor trece la lovituri sistematice asupra centrelor de decizie și punctelor de comandă militară din Kiev.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite