Lukoil anunță vânzarea activelor din străinătate. Decizia, luată după sancțiunile surpriză impuse de SUA

28 October 2025, 07:01 (actualizat 28 October 2025, 07:02)

Cu sancțiuni majore impuse de Statele Unite, compania rusă Lukoil și-a anunțat intenția de a-și vinde activele din străinătate. Într-un comunicat succint de presă, Lukoil a admis că decizia a fost luată ca urmare a „măsurilor restrictive luate de unele state împotriva sa și a filialelor sale”.

Totul, cu precizarea că a început evaluarea ofertelor din partea potențialilor cumpărători. Compania nu menționează despre ce oferte este vorba și care sunt țările interesate.

„Lukoil e terminată”, a declarat pentru Politico, sub protecția anonimatului, un fost director din cadrul gigantului petrolier.

După anunțul surpriză al sancțiunilor impuse de Statele Unite, Bulgaria, Germania și Ungaria au emis ipoteza unor excepții în ce privește opțiunile de menținere în funcțiune a unor active cu management autohton.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite