Lukașenko grațiază 52 de opozanți, SUA ridică sancțiunile asupra companiei aeriene naționale
Belarus a eliberat 52 de prizonieri politici, la solicitarea preşedintelui Donald Trump, în contextul în care Statele Unite au anunțat ridicarea sancțiunilor impuse companiei aeriene naționale din Belarus.
A fost cel mai mare lot de prizonieri grațiați de liderul autoritar Lukașenko, cu scopul de a normaliza relaţiile cu Statele Unite, după o perioadă lungă de izolare și impunere de sancțiuni. Printre cei eliberaţi se numără personalităţi ale opoziției, jurnalișți și participanți la proteste, inclusiv co-laureata Premiului Nobel pentru Pace 2022. Prizonierii politici au fost primiţi de autorităţile lituaniene.
Alexandr Lukashenko, preşedintele Belarusului: Dacă Donald (Trump) insistă că estegata să-i ia pe to?i acești prizonieri eliberați, Dumnezeu să vă binecuvânteze, haideți să încercăm să găsim o înțelegere globală, așa cum îi place domnului Trump, o înțelegere importantă.
John Coale, trimis al SUA în Belarus: Președintele Trump vrea eliberarea tuturor, nu cunoaștem numărul, se spune că sunt 1300. În ceea ce facem, există două direcții. Una este eliberarea prizonierilor, iar
cealaltă este încercarea de a normaliza relațiile dintre Statele Unite și Belarus. Lucrăm în acest sens. Deci, nu spui: „Dă-mi trei prizonieri și își voi ridica această sancțiune”. Nu se face așa, este altfel. Când am spus că ridicăm sancțiunile asupra companiilor aeriene, a fost că și cum mingea a părăsit terenul nostru.Acum este în terenul lor.
Svetlana Tihanovskaia, lidera opoziţiei din Belarus în exil: Aceste excepții de la sancțiuni, care au fost că un preț pentru eliberarea acestor prizonieri politici, sunt, poate, un preț necesar de plătit în acest moment, dar nu aș numi-o normalizare a situației. Ceea ce face Lukașenko în Belarus nu este normal și nu este eliberarea oamenilor, ci deportarea forțată a cetățenilor noștri din Belarus.

