Lucrări publice făcute de mântuială. O trecere de pietoni a fost creată fără rost în Timișoara, iar un trotuar din pavele a fost făcut în mijlocul unei străzi în București

15 February 2024, 19:26

Intrați în febra anului electoral, mulți primari din țară girează lucrări publice făcute de mântuială. Dacă în Timișoara o trecere de pietoni a fost creată fără niciun rost, în Sectorul 3 din București, un trotuar din pavele a apărut în mijlocul unei străzi, la fel, fără vreo noimă. Pentru a ascunde gafa, primăria spune că trotuarul este de fapt o proeminenţă în asfalt pentru ca şoferii să reducă viteza.

Pe strada Bujorilor din Timișoara, chiar în dreptul unei zone comerciale, a fost trasată o trecere de pietoni căreia nu îi înțelege nimeni rostul.

Autoritățile locale spun că trecerea a fost făcută de cei care au construit spațiile comerciale în zonă, conform planului urbanistic zonal.

Ruben Lațcău, viceprimar, Timișoara: Nu are nicio noimă trecerea asta de pietoni. Probabil că îi vom și amenda pe cei care au făcut-o. Acolo vorbim de un PUZ, adică de un plan urbanistic zonal, care prevede reconversia unei foste zone industrială într-o zonă mixtă de servicii și locuințe.

De cealaltă parte, dezvoltatorul ne-a transmis că trecerea a fost realizată conform planșei aprobate de primărie. Cazul nu este singular. Lucrări făcute de mântuială pot fi văzute în majoritatea administrațiilor.

În București, o echipă de muncitori contractată de Primăria Sectorului 3 a “brevetat” o nouă lucare de infrastructură. A făcut trotuarul din pavele fix în mijlocul unei străzi.

O lucrare care a dat naștere unui conflict continuu între șoferi și pietoni.

Într-un răspuns pentru Știrile TVR, Primăria Sectorului 3 susține că trotuarul făcut în mijlocul străzii folosește de fapt ca bumper, pentru ca șoferii să reducă viteza.

“Este o soluție de avertizare, fără a se folosi limitatoarele de viteză,  a șoferilor în sensul de a permite cu prioritate trecerea pietonilor. Soluția este deja implementată cu succes și în alte zone ale Sectorului 3.”

Nu de aceeași părere sunt și specialiștii consultați de Știrile TVR.

Dragoș Dincă, prof. univ. Administrație Publică, SNSPA: Vorbim de o risipă de resurse pentru că sunt lucrări inutile, sunt lucruri care probabil vor fi refăcute în viitorul apropiat. Un trotuar nu se face de pe o zi pe alta, se face în câteva zile. Asta înseamnă că nimeni din administrație, timp de câteva zile, nu a urmărit acea lucrare. Îți pui întrebări simple: Ce să caute un trotuar în mijlocul străzii? Oprești lucrarea dacă vezi că e o chestie de bun simț și de logică.

În toate aceste cazuri, decontările se fac din bugetele locale, adică din buzunarele cetățenilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă