Luare de ostatici într-o bancă din Franța

11 March 2025, 22:20 (actualizat 12 March 2025, 10:03)

Ore de tensiune maximă în Franța, după o luare de ostatici într-o agenție bancară din Romilly-sur-Seine, departamentul Aube, a transmis presa locală din Hexagon.

ACTUALIZARE După mai bine de patru ore de negocieri, suspectul a fost ridicat de jandarmerie. Încă nu se cunosc motivele gestului său. Nimeni nu a fost rănit.

ACTUALIZARE Cel puțin o persoană a fost ținută ostatică, sub amenințarea unei arme albe, marți, într-o agenție bancară din Romilly-sur-Seine. Jandarmii au purtat negocieri cu atacatorul. Prefectura Aube a confirmat, într-un comunicat de presă, că este în curs o luare de ostatici și le-a cerut oamenilor să evite zona.

ACTUALIZARE Mihaela Antoche, corespondentul TVR în Franța, a relatat la Prim Plan, pe TVR Info: “Sunt foarte puține informațiile pe care le avem în acest moment. O persoană este ostatică într-o agenție bancară, din Romilly-sur-Seine, localitate cu 15 mii de locuitori.

Cel puțin de la ora 18.00, ora Franței, o persoană înarmată cu o armă albă este blocată în această agenție abncară și ține ostatică o persoană. Jandarmii de la grupul de intervenție al jandarmeriei naționale, GIGN, forțe speciale de elită ale jandarmeriei, poartă negocieri cu cei din bancă.

În presa din Franța se vehiculează informația că un automobilist a încercat să forțeze un baraj cu puțin timp înainte de luarea de ostatici și că s-ar fi declanșat și un schimb de focuri.

Ulterior, Jandarmeria a precizat că nu sunt legături, cel puțin în acest moment, când acțiunea este în desfășurare, cu ceea ce se întâmplă în interiorul agenției”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă