Locatarii din Rahova, supărați pe soluția Guvernului. Nu vor să piardă dreptul de proprietate și să devină chiriași

23 October 2025, 12:52 (actualizat 23 October 2025, 14:30)

Este o nouă zi de anchetă la blocul în care a avut loc explozia numai cu câteva zile, dar și o zi în care primarul interimar al Capitalei este așteptat pentru a discuta cu locatarii. Stelian Bujdoveanu spunea că va încerca să-i ajute pe locatari în sensul că se le oferă pe o perioadă cât mai lungă un loc în care să locuiască.

Dreptul de proprietate asupra apartamentelor din blocul afectat de explozie dispare în cazul în care autorităţile decid demolarea construcţiei, a precizat joi purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu.

Ea a menţionat că, în prezent, nu există un cadru legal în baza căruia statul să poată reconstrui un imobil demolat şi să ofere noile apartamente foştilor proprietari.

“În momentul în care un asemenea imobil piere, implicit dreptul de proprietate piere – folosesc termenul juridic, pentru că aşa se numeşte ‘pieire’. Deci, în acel moment, dreptul de proprietate se stinge pentru că piere obiectul lui, nu mai există. În momentul în care se reconstruieşte un asemenea bloc de către stat, juridic nu există un temei pentru care statul să poată oferi cheile”, a afirmat purtătorul de cuvânt al Guvernului, într-o conferinţă de presă, la Palatul Victoria.

Ioana Dogioiu a adăugat că ancheta este în desfăşurare, dar că, în cazul unor erori, cei care au provocat un prejudiciu trebuie să îl repare.

În momentul de față ar exista, potrivit unei hotărâri de consiliu, o variantă ca acești oameni să stea în anumite locuințe pe o perioadă de un an de zile, însă mulți oameni au spus că nu au unde să stea dacă acest termen va expira și blocul nu va fi gata până atunci. Iar o altă problemă este legată de proprietățile oamenilor.

În urmă cu doar o zi, Ministrul Dezvoltării Cseke Attila a transmis un mesaj, un comunicat de presă prin care spunea că acești oameni vor deveni chiriași în apartamentele în care până acum au trăit, evident, apartamente care vor fi reconstruite. Asta în ipoteza în care blocul ar urma să fie demolat. Și mai apoi a revenit asupra acestui mesaj spunând că nu există o bază legală pentru a reconstrui blocul, astfel încât acești oameni să redevină proprietari.

Tocmai din acest motiv, Ministerul Dezvoltării Regionale a pus în transparență publică un proiect care creează baza legală pentru reconstrucția blocului de pe Cala Rahovei, astfel încât acești proprietari să rămână la acest stadiu, să nu devină chiriași.

Foarte mulți oameni au fost nemulțumiți.

Ei spun că sunt nemulțumiți că Executivul a tratat așa situația, în loc să dea repede o ordonanță de urgență, să vină cu o hotărâre de guvern, cu o modalitate prin care să acopere acest vid legislativ, astfel încât ei să-și poată recâștiga aceste proprietăți și să rămână proprietari. A preferat ministrul Dezvoltării Regionale să transmită un mesaj care i-a alarmat pe toți și evident că oamenii sunt extrem de nemulțumiți și supărați.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite