Locatarii blocului afectat de explozia din cartierul Rahova așteaptă ca autoritățile să înceapă punerea în siguranță a clădirii
Locatarii blocului din București devastat de explozie se tem că îi va prinde iarna pe la rude sau prin alte spații de cazare. Lucrările de punere în siguranță a clădirii depind de finalizarea anchetei și de contractarea unei firme specializate.
CĂTĂLIN DEACU – jurnalist TVR: De mai bine o săptămână, de la explozia ce a avut loc la blocul din cartierul Rahova, pereții etajelor afectate au rămas așa cum îi vedeți: deformați și cu bucăți din ei care stau să cadă.
Locatarii din scara în care a avut loc tragedia așteaptă ca autoritățile să găsească o soluție, cât mai rapid.
Cei care locuiesc la scările vecine speră că se vor întoarce la casele lor, înainte de venirea frigului.
Primarul general interimar al Capitalei a anunțat că vor începe lucrările de punere în siguranță la blocul afectat de explozie. Mai întâi, autoritățile trebuie să aleagă o firmă de construcții.
STELIAN BUJDUVEANU – primarul general interimar al Capitalei: Punere în siguranță înseamnă, preluarea acelor elemente, de risc, să dai jos pereții, etajele care dau să cadă. Prima dată îl punem în siguranță, apoi îl expertizăm, expertizăm și blocurile alăturate și știm exact care sunt riscurile pentru comunitate.
Primele proceduri ar putea să înceapă zilele următoare, potrivit unor surse.
Prin telefon, VIOREL POPA, conf. univ. dr. ing, Universitatea Tehnică de Construcții București: Pentru tronsonul afectat puternic de explozie lucrările de punere în siguranță vor trebui derulate cu celeritate, într-o perioadă de timp relativ scurtă, pentru că e vorba de asigurarea siguranței spațiului public din vecinătate. În ceea ce privește scările care nu au fost direct afectate de explozie acolo problema principală e reluarea utilităților și repararea fațadei.
Și locuitorii din blocurile vecine spera că lucrările de reparații vor începe cât mai curând. Pe străzile din jur sunt restricții de circulație.
În dosarul deschis după explozie, pentru distrugere din culpă care a avut ca urmare un dezastru, mai multe persoane vătămate au depus mărturie că au făcut demersuri pentru prevenirea tragediei și au reclamat că firmele responsabile de administrarea rețelelor de gaze nu s-au implicat suficient.
Potrivit avocaților, deja o parte s-au constituit părți civile, cu daune morale și materiale. În urma deflagrației, 3 oameni au murit și 20 au fost răniți, din care 15 au fost internați în spitale.

