Localnicii dintr-o comună din Brașov, disperaţi din cauza camioanelor care circulă cu viteză mare
Localnicii dintr-o comună din Brașov sunt disperaţi din cauza camioanelor care circulă cu viteză mare. Pe lângă zgomot, mașinile de mare tonaj produc vibraţii care afectează casele. Oamenii s-au plâns primăriei, care a sesizat Poliția și administratorul drumurilor naționale. Iar acum așteaptă că aceștia să ia măsuri.
În urmă cu zece ani, drumul dintre Şercaia și Hoghiz, lung de 24 de km, era un dezastru, plin de gropi de la un capăt la altul. Era cunoscut chiar că „drumul rușinii”.
A fost proiectat că drum județean, pentru mașini de câteva tone, însă camioanele care au circulat mereu pe aici l-au distrus. Oamenii au făcut nenumărate proteste și petiții, pentru a convinge autoritățile să ia măsuri. În 2014 a fost clasificat în categoria drumurilor naționale, iar în 2015 a fost reparat. Odată imbuntatita șoseaua, șoferii n-au ținut cont de viteză. Dovadă, numărul mare de accidente.
Șoferii nu se sfiesc să meargă cu viteză nici în localitate.
Localnicii spun că nu mai suportă să vadă cum viteză și trepidațiile le afectează casele.
Tirurile și camioanele intră cu viteză și în curbe. Anul trecut, un tir s-a răsturnat în față primăriei.
Primăria comunei Părău a cerut ajutor de la Poliție și de la administrația drumurilor naționale pentru instalarea de radare, amplasarea de limitatoare de viteză, benzi rezonatoare și panouri de avertizare. Până în acest moment, nici poliția și nici compania de drumuri nu au oferit un punct de vedere legat de această probemă.

