Liderul suprem al Iranului îl numeşte “infractor” pe Trump şi dă vina pe SUA pentru protestele în care au murit mii de oameni
Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a acuzat SUA și pe Donald Trump că sunt responsabili pentru „victimele, pagubele și calomniile” din țara sa în timpul recentelor proteste.
Într-un discurs susținut sâmbătă, Khamenei a recunoscut că mii de oameni au fost uciși în timpul protestelor, „unele într-un mod inuman și sălbatic”, dar a dat vina pe „agitatori” pentru aceste decese.
Președintele SUA i-a îndemnat pe demonstranții antiguvernamentali iranieni să „continue să protesteze” și a amenințat cu intervenția militară dacă forțele de securitate îi vor ucide.
Protestele din Iran au făcut 3.090 de victime, potrivit Agenției de știri iraniene pentru activiștii drepturilor omului (HRANA), cu sediul în SUA, în cadrul tulburărilor care au început din cauza economiei pe 28 decembrie.
De atunci, protestele s-au transformat în apeluri pentru sfârșitul domniei liderului suprem al Iranului.
Guvernul iranian a numit demonstrațiile „revolte” susținute de dușmanii Iranului.
Protestatarii au fost întâmpinați cu forță letală, iar internetul și serviciile de comunicații au fost închise aproape complet.
Au existat mai puține rapoarte despre tulburări în ultimele zile, dar, având în vedere că accesul la internet este încă restricționat, evoluțiile de la fața locului rămân neclare.
În discursul său de sâmbătă, Khamenei a mai spus că Iranul îl consideră pe președintele Trump un „infractor” și a spus că SUA trebuie „trase la răspundere” pentru recentele tulburări.
De asemenea, el a susținut pe rețelele de socializare că „scopul Americii este să înghită Iranul”.
Trump nu i-a răspuns încă liderului suprem, iar BBC a contactat Casa Albă pentru un comentariu.
Donald Trump a declarat miercuri că i s-a spus că „masacrele din Iran s-au oprit”, dar a adăugat că nu a exclus acțiuni militare împotriva țării.
Comentariile sale au venit după ce SUA și Marea Britanie au redus numărul de personal de la baza aeriană Al-Udeid din Qatar.
Oficialii au declarat pentru CBS, partenerul BBC din SUA, că o retragere parțială americană a fost o „măsură de precauție”.

