Liderii europeni își reiterează sprijinul ferm pentru Ucraina, după reuniunea Trump-Zelenski
Liderii europeni și-au reiterat sprijinul ferm pentru Ucraina, într-o convorbire virtuală cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, după întâlnirea sa cu președintele SUA, Donald Trump, la Casa Albă.
Liderii europeni și-au exprimat „angajamentul ferm față de Ucraina în fața agresiunii rusești continue”, a transmis cabinetul premierului britanic, Keir Starmer.
I spoke with our European partners – the leaders of the United Kingdom @Keir_Starmer, Germany @bundeskanzler, Italy @GiorgiaMeloni, Finland @alexstubb, Norway @jonasgahrstore, and Poland @donaldtusk, as well as with the heads of the European Union @vonderleyen, @eucopresident and… pic.twitter.com/DQOvLsdN90
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) October 17, 2025
„Au convenit că o pace justă și durabilă pentru Ucraina este singura modalitate de a opri definitiv uciderile”, a declarat un purtător de cuvânt din Downing Street.
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a participat și el la convorbire, a precizat purtătorul de cuvânt.
„Liderii au convenit că discuțiile privind modul în care ar putea sprijini Ucraina în perioada premergătoare și ulterioară unei încetări a focului vor continua săptămâna aceasta, inclusiv în cadrul unei convorbiri a Coaliției de Voință, vineri”, a adăugat purtătorul de cuvânt.

