Liderii europeni iau în calcul un răspuns de neimaginat până acum la represaliile anunţate de Donald Trump
Liderii europeni iau în calcul un răspuns de neimaginat până acum la represaliile anunţate de Donald Trump pentru a-i face să susţină anexarea Groenlandei. S-au reunit ambasadorii statelor UE, astăzi, în timp ce Emmanuel Macron a convocat o teleconferinţă cu liderii de pe continent. E inacceptabil a spus Macron, în timp ce premierul britanic a declarat că impunerea noilor taxe este complet greșită. Este posibilă și convocarea unui Consiliu european extraordinar.
Membrii NATO spun într-o declarație comună că amenințările tarifare ale lui Trump asupra Groenlandei „riscă o spirală descendentă periculoasă”. Liderii Danemarcei, Finlandei, Franței, Germaniei, Olandei, Norvegiei, Suediei și Regatului Unit adaugă că susțin cu fermitate „principiile suveranității și integrității teritoriale”.
Emmanuel Macron: Amenințările tarifare sunt inacceptabile și nu își au locul în acest context. Europenii vor răspunde într-un mod unit și coordonat dacă vor fi confirmate”a scris Macron pe X la scurt timp după ce Donald Trump a anunțat sancțiunile tarifare.
Jonas Gahr Store, premierul norvegian: Cred că astfel de amenințări sunt inacceptabile și nu își au locul între aliați. Poziția Norvegiei cu privire la această chestiune a Groenlandei este fermă.
Președintele României și-a exprimat preocuparea față de escaladarea declarațiilor publice între partenerii transatlantici.
Chiar dacă nu se află printre cele 8 state care participa la manevrele Arctic Endurance vizate de tarifele lui Trump, Italia sune că decizia preedintelui american e o greșeală.
Georgia Meloni, premierul Italiei: Anticiparea unor taxe sporite împotriva acelor națiuni care au ales să contribuie la securitatea Groenlandei, în opinia mea, este o greșeală și, bineînțeles, nu sunt de acord cu aceasta.
Presiunea pe liderii europeni de a renunța la tonul moderat față de SUA în contextul amenințării continue cu majorarea taxelor vamale este din ce în ce mai mare.
Lars Klingbeil, vicecancelar: Acesta este acum un alt punct de conflict în relația transatlantică. Vreau să vă spun foarte clar că mâna mea este mereu întinsă către SUA. Îmi doresc soluții comune. Sunt ferm convins că Europa și SUA trebuie să colaboreze îndeaproape și că acesta este lucrul corect de făcut. Dar nu trebuie să tolerăm totul. Și de aceea îmi este absolut clar în acest moment. Nu vom fi șantajați.
O opțiune a Europei ar fi să își acționeze Instrumentul Anticoercitiv , așa-numită „bazooka” comercială a UE – un instrument puternic de represalii comerciale, conceput inițial pentru a respinge agresiunile din partea Chinei și care ar permite Europei să impună tarife și limite de investiții națiunilor care încalcă legea.
Sandis Sraders, analist leton: Aceste decizii și declarații pe care Donald Trump le-a făcut public, pe termen scurt, servesc obiectivelor de politică externă și de securitate ale Rusiei și Chinei mai mult decât intereselor naționale ale Statelor Unite.
Parlamentul European este deja pregătit să ia măsuri prin blocarea ratificării unui acord comercial UE-SUA convenit vara trecută. Pe măsură ce își fac planurile, liderii vor fi probabil ghidați de interesele economice și de securitate pe termen lung ale blocului comunitar, și anume păstrarea NATO, consolidând în același timp capacitatea Europei de a deveni autosuficientă în apărare pe termen mediu.
Cât despre apărarea Groenlandei, da, există și o patrulă sanie trasă de câini, așa cum spune Donald Trump, dar există și forțele aeriene daneze susținute de aliați.

