Libertatea presei s-a degradat în ultimul an în cele două Americi, arată un raport al Asociaţiei Interamericane a Presei

Presă, media, ziariști (Foto: Profimedia Images)
10 March 2026, 21:55

Libertatea presei a cunoscut un recul “spectaculos” pe continentul american în cursul anului trecut, cu jurnalişti ucişi, arestaţi sau obligaţi să se exileze, a alertat marţi o organizaţie care reuneşte mass-media din America de Nord, Sud şi Caraibe, transmite AFP.

În raportul său anual, Asociaţia Interamericană a Presei (IAPA) plasează două dintre cele 23 de ţări studiate, Venezuela şi Nicaragua, în categoria statelor în care libertatea presei este inexistentă.

Alte opt ţări – Ecuador, Bolivia, Honduras, Peru, Mexic, Haiti, Cuba şi El Salvador – restricţionează puternic libertatea presei.

“Este unul din cei mai răi ani pentru jurnalism în regiune, marcat de asasinate, arestări arbitrare, exil şi impunitate generalizată, deplânge IAPA situaţia, observând că această degradare afectează guverne din toate spectrele politice.

În fruntea indicelui elaborat de organizaţie împreună cu Universitatea Catolică Andres Bello din Caracas, Republica Dominicană este singura ţară de pe continent care garantează pe deplin libertatea de exprimare.

Urmează Chile, Canada, Brazilia, Uruguay, Jamaica şi Panama, unde restricţiile asupra mass-media au rămas relativ limitate între 2 noiembrie 2024 şi 1 noiembrie 2025.

Statele Unite au cunoscut, potrivit IAPA, un recul “semnificativ” al libertăţii presei de la revenirea la putere a lui Donald Trump, care îi califică în mod regulat pe jurnalişti drept “mincinoşi” şi “duşmani ai poporului”.

SUA au căzut de pe locul al patrulea pe locul al 11-lea în clasamentul organizaţiei, care citează concedierea a peste 500 de angajaţi ai postului de radio internaţional public Voice of America, precum şi cele 170 de agresiuni suferite de jurnalişti în cursul anului trecut ca exemple ale degradării libertăţii presei. Preluare Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite