Lacrimi și emoție la festivitățile de absolvire a liceului
În așteptarea bacalaureatului de anul acesta, care începe peste o lună, absolvenții claselor a XII-a trec prin momente emoţionante. Zilele acestea îşi iau adio de la anii de liceu. Festivităţile de absolvire se încheie cu lacrimi şi promisiunea că legăturile vor fi păstrate, indiferent de distanţe.
În jur de 300 de absolvenţi ai Colegiului Naţional “I. L. Caragiale” din Capitală şi-au luat rămas bun de la anii de liceu. Mulţi nu şi-au putut stăpâni lacrimile la gândul că se despart de colegi şi prieteni.
Pentru festivitatea de absolvire, elevii şi-au ales ţinutele în funcţie de tematica stabilită la fiecare clasă. Mulţi absolvenţi se pregătesc să plece la studii peste hotare.
Primii premiaţi au fost cei patru şefi de promoţie care au terminat cu 10 pe linie. Ioana are media 10 încă din clasa a V-a.
“Eu o să merg cel mai probabil în afară, fie în Germania, fie în UK, pe inginerie aerospaţială”, spune adolescenta.
“Da, pleacă ceva mai mulţi, iarăşi s-a schimbat. Dar previzibil, de altfel. Dar, spre deosebire de anii ceilalţi, la întrebarea “iei în calcul varianta să te întorci?” – acum destul de mulţi răspund “nu exclud această variantă” ceea ce tot este ceva.”
Probele scrise ale examenului de bacalaureat încep pe 29 iunie.

