La 12 ani a condus cu viteză, noaptea, de la Sibiu la Arad, cu poliția pe urme. Părinții sunt despărțiți, iar băiatul a vrut să-și vadă tatăl

19 January 2026, 20:15

Teribilism și inconștiență. Așa poate fi descrisă acțiunea unui băiat de 12 ani, care a condus aproape 300 de kilometri, din Sibiu până-n Arad, urmărit de polițiști. Copilul a furat mașina unchiului său și, când a realizat că oamenii legii îi sunt pe urme, a gonit cu 200 de km la oră. Doar o minune a făcut să nu existe victime. Detalii despre acest caz incredibil are Ana Maria Chevereșan.

Băiatul s-a urcat la volanul autoturismului aseară. A furat cheile unchiului său din Sibiu și a plecat spre Arad, să-și vadă tatăl.

Azi dimineață, în jurul orei 3.00, un echipaj de la Poliția Rutieră a încercat să oprească mașina în apropierea localității Câmpuri-Surduc, din județul Hunedoara.

Când a văzut echipajul de poliție, băiatul a accelerat, încercând să scape de agenții de la Rutieră.

Urmărirea a continuat aproape o oră, până în județul Arad. Băiatul a gonit cu aproape 200 de km la oră, pe o distanță de 70 de km până în următorul județ.

În Arad, un alt echipaj de poliție a reușit să-l blocheze în trafic, în apropierea satului Milova.

Șocul agenților a fost și mai mare când au văzut că la volanul autoturismului era un copil de doar 12 ani. Le-a spus polițiștilor că a plecat din Sibiu, unde locuia cu mama lui, spre Arad, unde stă tatăl sau.

Părinții sunt despărțiți, iar băiatul a vrut să-și vadă tatăl. Din fericire, în urma raliului făcut prin 3 județe nu s-au înregistrat victime.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite