Kremlinul speră că va avea relații pragmatice cu noua conducere de la Budapesta
Kremlinul a declarat luni că speră să continue „legăturile sale extrem de pragmatice” cu noua conducere politică a Ungariei, după ce premierul Viktor Orban, un partener apropiat al Rusiei, a fost învins la urne de rivalul său Peter Magyar.
Orban, veteranul lider naționalist al Ungariei, a pierdut puterea în fața partidului Tisza în alegerile de duminică, după 16 ani de mandat – un regres pentru aliații săi din Rusia și Casa Albă a președintelui american Donald Trump.
„Ungaria și-a făcut alegerea și o respectăm”, a declarat reporterilor purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov.
„Așteptăm cu nerăbdare să continuăm colaborarea noastră extrem de pragmatică cu noua conducere a Ungariei. Am luat act de declarația lui Magyar privind disponibilitatea sa de a se angaja în dialog. Bineînțeles, acest lucru va fi benefic atât pentru Moscova, cât și pentru Budapesta.”
Orban, care a vizitat Moscova ultima dată în noiembrie, a blocat un împrumut de 90 de miliarde de euro acordat Ucrainei, după ce a acuzat-o că sabotează livrările de petrol rusesc către țara sa, lucru negat de Kiev, și a întârziat și uneori s-a opus sancțiunilor UE împotriva Rusiei. Ungaria a continuat, de asemenea, să cumpere petrol și gaze din Rusia, în ciuda războiului purtat de Moscova în Ucraina – în care Orban a spus că nu vrea ca țara sa să fie implicată – iar Moscova construiește o nouă centrală nucleară pentru Ungaria.

