Klaus și Carmen Iohannis, la ceremonia de deschidere a JO Paris 2024. Au stat lângă Maia Sandu și nu au purtat pelerine de ploaie
Preşedintele României, Klaus Iohannis, şi soţia sa Carmen au fost prezenţi, vineri seară, la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Paris. Cuplul prezidenţial român a stat lângă Maia Sandu, preşedinta Republicii Moldova fiind îmbrăcată în costum tradiţional.
”Am fost aseară alături de Team Romania la Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Paris. Dragi sportivi, mult succes”, a transmis, sâmbătă, preşedintele Klaus Iohannis.
Însă, spre deosebire de alţi oficiali, Klaus Iohannis şi Maia Sandu nu au avut pelerine de ploaie, deşi la Paris, în timpul ceremoniei de deschidere a Jocurilor Olimpice, a plouat torenţial.
Peste 100 de şefi de stat şi Guverne au fost prezenţi la Paris vineri seară.
Team Romania a defilat în barcă cu Rwanda în cadrul ceremoniei de pe Sena.

