Kirsty Coventry, din Zimbabwe, aleasă în funcţia de preşedinte al Comitetului Internaţional Olimpic
Zimbabwiana Kirsty Coventry a fost aleasă în funcţia de preşedinte al Comitetului Internaţional Olimpic, joi, cu prilejul celei de-a 144-a Sesiune a CIO, care are loc la Costa Navarino (Grecia).
Comitetul olimpic Român a făcut anunțul pe site-ul său:
”Lumea olimpică va fi condusă de o femeie!
Moment istoric pentru Comitetul Internațional Olimpic. Azi, la Costa Navarino, în Grecia, dubla campioană olimpică la înot, medaliată de 7 ori la Jocurile Olimpice, participantă la cinci ediții de Jocuri între 2000 și 2016, Kirsty Coventry, Zimbabwe, Africa, a devenit al 10-lea președinte CIO.
Kirsty Coventry a condus Comisia Sportivilor din CIO, a fost membru al Comitetului Executiv CIO.
”Trăim un moment istoric, Mișcarea Olimpică a demonstrat că este pregătită pentru această schimbare, o realizare remarcabilă prin alegerea primei femei președinte a Comitetului Internațional Olimpic. Parcursul excepțional în sport și leadership-ul pe care l-a dezvoltat în fiecare funcție pe care a ocupat-o în sportul din țara sa și apoi la CIO, este o sursă de inspirație pentru întreaga mișcare olimpică. Comitetul Olimpic și Sportiv Român este convins că sub conducerea acesteia, valorile olimpismului vor continua să inspire generații întregi, iar sportul va rămâne un motor al unității, excelenței și inovației!”, a declarat Mihai Covaliu, președinte COSR.
COSR îi dorește mult succes acesteia în noua provocare și așteaptă cu nerăbdare colaborarea pentru viitorul mișcării olimpice!
Kirty Coventry a obținut victoria cu 49 de voturi din 97, întrunind majoritatea permisă pentru a câștiga.
Pe locuirle următoare s-au poziționat: Juan Antonio Samaranch- 28 voturi, Sebastian Coe – 8 voturi, David Lappartient și Morinari Watanabe – 4 voturi, Jihan Eliasch și prințui Feisal – 2 voturi.”

