Kenya a destructurat o rețea care trimitea bărbați să lupte de partea Rusiei, în războiul din Ucraina
Poliția a arestat un individ care a traficat cel puțin 25 de kenyeni. Le promitea locuri de muncă bine plătite, dar, în realitate, aceștia ajungeau pe front. Peste 1.000 de oameni au fost recrutați, iar un raport al serviciilor secrete dezvăluie că oficiali kenyeni și ruși au colaborat la această schemă.
Festus Omwamba este acuzat că a traficat 25 de kenieni în Rusia anul trecut. Avocatul său susţine, însă, că autorităţile nu i-au dat lui Festus şansa să îşi spună partea sa de adevăr.
Bonventure Otieno, avocat: Nu i s-a dat măcar ocazia să scrie o declarație în care să arate că “într-adevăr, am participat la anchetă”. Domnule judecător, versiunea lui nu a fost ascultată.
Guvernul din Nairobi anunța recent că peste 1.000 de kenieni au fost recrutați pentru a lupta de partea Rusiei în Ucraina și că cel puțin 90 dintre ei se aflau încă pe linia frontului, 40 erau spitalizați, 30 dați dispăruți, iar alții se întorseseră acasă. Cel puțin o persoană a fost confirmată decedată.
Kimani Ichungwa, liderul majorității: Agențiile necinstite vizează foști militari, foști polițiști, precum și civili cu vârste cuprinse între 25 și 50 de ani, care sunt disperați să găsească oportunități de muncă în străinătate. Agențiile i-au ademenit pe kenieni, promițându-le condiții de muncă avantajoase, precum salarii de aproximativ 350.000 șilingi pe lună și bonusuri substanţiale. Precum și obținerea, în cele din urmă, a cetățeniei ruse.
Susan spune că fiul ei, David, a plecat în Rusia în 20 august anul trecut și s-a înrolat după câteva săptămâni de antrenament. El a păstrat legătura cu mama sa, îi trimitea fotografii, videoclipuri și documente. Insă comunicarea a încetat brusc în octombrie.
Susan, mama recrut: În familia mea, el este primul fiu născut și trebuie să fie îngropat în cimitirul familiei. Nu putem să-l lăsăm să dispară. Dacă a murit, cerem guvernului să ne ajute să repatriem trupul său.
Un alt tânăr kenyan a plecat în octombrie anul trecut. Credea că a obținut un post de șofer în Rusia, dar a fost antrenat și trimis pe frontul din Ucraina. El a povestit cum a fost martor la moartea colegilor săi şi cum a supraviețuit atacurilor. A fost repatriat, fără costuri, după ce s-a prefăcut că este bolnav psihic.
Dancan: Nu încercați să vă înrolați în armata rusă, nu încercați! Acesta este mesajul meu pentru tinerii care se gândesc să meargă în Rusia pentru a lupta împotriva ucrainienilor: Vor muri! Probabil veți muri, așa că nu vă gândiți la asta.
Un raport al serviciilor secrete, prezentat în parlament, dezvăluie că oficiali kenyeni şi ruşi au colaborat în această schemă. Ambasada Rusiei la Nairobi neagă acuzațiile şi susţine că nu a eliberat niciodată vize persoanelor care intenționau să călătorească în Rusia, pentru a lupta în Ucraina. A precizat, însă, că nu împiedică cetățenii străini să se înroleze voluntar.
Ministerul de Externe din Kenya dă asigurări că se fac eforturi de eliberare şi repatriere.

