Jurnaliștii TVR Doru Ciolacu și Vasile Arhire, premiați de Asociația Jurnaliștilor și Scriitorilor de Turism, pentru promovarea turismului în România

16 January 2026, 00:03 (actualizat 16 January 2026, 13:49)

Turismul românesc începe anul 2026 cu un moment festiv. Jurnaliști, scriitori, dar și profesioniști din industria ospitalității au fost premiați pentru că s-au implicat în promovarea destinațiilor de vacanță din România. Gala a fost organizată de Asociația Jurnaliștilor și Scriitorilor de Turism. Iar printre laureați sunt și jurnaliștii TVR Doru Ciolacu și Vasile Arhire.

Jurnalistul TVR Craiova Doru Ciolacu a fost premiat pentru emisiunile “Vedere cu olteni”, „Caravana TVR” și „România în bucate”. Săptămânal, de la Craiova, Doru îi invită pe telespectatori într-o călătorie culinară cu rețete autentice oltenești, la „Ţăst Show”.

Doru Ciolacu, jurnalist TVR Craiova: Sper că toate lucrurile astea și promovarea prin acest premiu să ducă mai departe reclama acestor produse tradiționale, pentru că e păcat să se piardă.

În total, 30 de publici;ti, realizatori de radio și televiziune, autori de cărți dar și profesioniști din turism au fost premiați pentru promovarea locurilor remarcabile din țara noastră.

Premiul pentru întreaga activitate, adică 50 de ani de presă, i-a fost acordat jurnalistului TVR Vasile Arhire.

Gala anuală în care sunt premiați specialiștii în promovarea turismului aduce în atenție și problemele din domeniu.

Mihai Ogrinji, reşedinte A.J.S.T.R: Probabil suntem singura țară din Europa care nu are o publicație de turism finanțată de către guvern. Promovarea e o artă și, din păcate, nu știm să facem această artă. Pe de-o parte, nu există lume pregătită, competentă pentru acest domeniu, iar pe de altă parte, nu există fondurile necesare.

Traian Bădulescu, consultant în turism: Am avea nevoie nu neaprat de un minister, de o autoritate națională pentru turism, așa cum a și fost în trecut, dar bazată pe un parteneriat public privat, inclusiv organizațiile jurnaliștilor de turism ar trebui să fie luate în considerare.

George Nicolescu, vicepreședinte Asociația Jurnaliștilor și Scriitorilor de Turism: Fiecare primărie să se ocupe și să facă legătura și cu jurnaliștii și scriitorii de a promova destinația respectivă. Banii nu vin de la stat, banii sunt din taxa locală care se strânge de la operatorii de turism.

În 2025, numărul turiștilor străini care au vizitat România a crescut cu 7% în primele 11 luni ale anului, față de 2024. La polul opus, turiștii români au fost mai puțini cu 4%, arată datele Institutului Național de Statistică.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite