Jumătate dintre clădirile din zona de coastă sunt construite ilegal pe litoral. Ce decizii anunță ministra Mediului
Jumătate dintre clădirile aflate în zona de coastă a județului Constanța sunt în proprietate privată, deși legea prevede că falezele și plajele sunt domeniu public al statului. Este concluzia raportului realizat de o comisie interministerială care a analizat toate documentele construcțiilor. Ministerul Mediului, care a făcut public raportul, acuză autoritățile locale că și-au însușit de-a lungul anilor părţi din domeniul public pe care le-au vândut apoi către persoane private. Ministra Diana Buzaianu anunță modificări legislative și procese prin care statul să încerce să își recupereze terenurile.
Comisia a identificat peste 2 000 de imobile ridicate pe plaje sau faleze publice din județul Constanța. Jumătate sunt în proprietate privată, deși legea nu permite acest lucru. Cea mai gravă situație e la Corbu și 23 August, unde aproape toate clădirile ridicate în zona de coasta sunt private.
Legea arată clar că zona costieră aparține domeniului public al statului român și modul în care este folosită poate fi stabilit exclusiv de guvern.
Raportul acuză autoritățile locale că, de-a lungul anilor, au intabulat și apoi au vândut o parte dintre terenurile statului pe care ulterior s-au construit imobile.
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu: În acele zone, terenurile erau văzute ca un interes imobiliar foarte mare. Ce s-a întâmplat acolo a reprezentat o complictate între autorități și privații care au vrut să construiască în zona costieră. Pe aceste terenuri sunt cosntruite mii de imobile, printre ele vorbim și de blocuri și de hoteluri.
Ilegalitățile s-au făcut în timp, după revoluție, a explicat ministra Mediului pentru Știrile TVR. Mulți dintre primarii care au înstrăinat terenurile statului nu mai sunt în funcție. Cei actuali susțin, însă, că vânzarea a fost făcută de vechile societăți de turism care adminstrau stațiunile. Și că actualul raport ar fi inclus în zona de coastă chiar și hoteluri construite în timpul comunismului.
Paul Foleanu primar Mangalia: Neptun, Olimp, Jupiter, Venus, Saturn SA. Aceste societăți înființate în trecut s-au ocupat cu exploatarea turistică a stațiunilor construite după revoluție, în diverse forme legale aceste societăți s-au privatizat și patrimoniul lor a trecut de la stat la privat.
Dorin Jeanu, primar Costinești: Marea majoritate a imobilelor sunt în zona BTT. Sunt niște suprapuneri chiar ciudate după părerea mea, mai ales că afectează, am văzut și hotelul forum sau hotelul azur care sunt acolo din anii 70, cam așa.
Zona de coastă delimitată în acest raport, care cuprinde plajele și falezele, urmează să fie inclusă într-un nou document oficial cu valoare juridică, a anunțat ministra Mediului. Iar statul român va încerca să recupereze terenurile înstrăinate ilegal.
Diana Buzoianu, ministra Mediului: În acest moment avem centralizarea făcută. Ce vom cere în instanță este că măcar terenurile să reintre în proprietatea statului. Mai departe, realist vorbind, vor fi ani de zile petrecuți în instanță pentru a vedea care sunt soluțiile de la caz la caz.
Raportul a fost înaintat Guvernului astfel încât să poată fi propuse modificări legislative care să împiedice alte posibile vânzări de terenuri din proprietatea statului.

