JO 2024 Canotaj: Ancuţa Bodnar și Simona Radiş au obținut argintul olimpic la dublu vâsle feminin
Ancuţa Bodnar și Simona Radiş au obținut argintul în finala de joi la dublu vâsle feminin, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris. Româncele au fost întrecute pe finalul cursei de concurentele din Noua Zeelandă, care au obținut aurul.
Campioanele olimpice de la Tokyo au condus la 1.000 de metri, dar au încheiat pe locul secund, în 6 min 50 sec 69/100, fiind devansate pe final de Noua Zeelandă (Brooke Francis, Lucy Spoors), la doar 14/100 (6:50.45).
Medaliile de bronz au revenit Marii Britanii (Mathilda Hodgkins Byrner, Rebecca Wilde), înregistrate în 6 min 53 sec 22/100.
Bodnar şi Radiş deţin de la Tokyo cel mai bun timp olimpic al probei (6:41.03).
Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, campioanele olimpice en titre, s-au calificat, marți, în Finala A a probei feminine de dublu vâsle, la Jocurile Olimpice de la Paris.
Finişul româncelor a fost unul formidabil, astfel că au reuşit să câştige semifinala în 6 min 51 sec 41/100, urmate de Marea Britanie (26:51.82) şi Norvegia (6:52.47).

