Japonia pierde un simbol al longevității: Miyoko Hiroyasu a murit la 114 ani

Bătrână care are nevoie de îngrijire (Sursa: Profimedia Images)
30 iulie 2025, 15:49

Miyoko Hiroyasu, considerată cea mai vârstnică persoană din Japonia, a murit la vârsta de 114 ani, a anunțat miercuri agenția de presă Kyodo. Femeia locuia în orașul Nakatsu, prefectura Oita, situat în sud-vestul Japoniei.

Potrivit autorităților, decesul a avut loc marți. Hiroyasu s-a născut pe 23 ianuarie 1911 și era apreciată în comunitate pentru spiritul ei activ și longevitatea remarcabilă. „Am auzit că avea probleme de sănătate și îmi pare rău să aflu de moartea ei. A fost o sursă de speranță și de energie pentru longevitate”, a transmis primarul din Nakatsu, Masanori Okuzuka.

După decesul acesteia, titlul de cea mai vârstnică persoană din Japonia este deținut acum de Shigeko Kagawa, o femeie născută pe 28 mai 1911, care trăiește în orașul Yamatokoriyama, prefectura Nara.

Informațiile au fost confirmate de Ministerul Sănătății, Muncii și Bunăstării din Japonia.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite