Jandarmeria Română: Echipajele au fost permanent alături de comunităţile afectate de inundaţii. Mulți au ales să se implice voluntar

Inundații / Sursa Facebook. Instituția Prefectului - județul Suceava
2 August 2025, 20:44

Echipajele de jandarmi din zonele lovite de inundaţii au fost permanent alături de comunităţile greu încercate, demonstrând că, în astfel de situaţii critice, sprijinul nu mai este o simplă misiune, ci devine o datorie umană, arată, sâmbătă, Jandarmeria Română.

Potrivit unui comunicat de presă al Jandarmeriei, echipajele prezente în zonele afectate de inundaţii au amenajat spaţii de adăpost, au montat paturi şi au făcut tot ce le-a stat în putinţă pentru ca familiile evacuate să găsească un colţ de siguranţă în mijlocul dezastrului.

“În faţa naturii dezlănţuite, când casele sunt înghiţite de ape şi familiile sunt nevoite să plece lăsând totul în urmă, sprijinul nu mai este o simplă misiune. Devine o datorie umană. În aceste zile, jandarmii din zonele lovite de inundaţii au fost permanent alături de comunităţile greu încercate: au amenajat spaţii de adăpost, au montat paturi şi au făcut tot ce le-a stat în putinţă pentru ca familiile evacuate să găsească un colţ de siguranţă în mijlocul dezastrului. Echipajele de jandarmi au descărcat tirurile încărcate cu ajutoare: alimente de bază (apă, conserve, ulei, mălai, făină), produse textile (plăpumi, perne, haine) şi alte obiecte de strictă necesitate. În astfel de momente, fiecare gest de sprijin contează enorm, fiindcă oamenii pierd nu doar bunurile agonisite într-o viaţă, ci şi sentimentul de siguranţă şi linişte sufletească”, arată reprezentanţii Jandarmeriei.

Potrivit aceleiaşi surse, în judeţul Suceava, jandarmii nu s-au limitat la atribuţiile din timpul programului.

Broșteni, simbol al solidarității după inundațiile devastatoare. Sute de voluntari, alături de pompieri și localnici

Localitatea Broşteni din judeţul Suceava, lovită crunt de inundaţiile de la începutul săptămânii, a devenit un simbol al solidarităţii cu semenii aflaţi în suferinţă. Sute de oameni din toată ţara muncesc alături de pompieri şi localnici să scoată mâlul din casele inundate şi chiar să contruiască unele noi. Printre ei, adolescenţi de 16 ani care au preferat să lase distracţiile de vacanţă pentru satisfacţia pe care o simţi atunci când faci o faptă bună.

“Cu simţ civic şi solidaritate, colegii noştri au ales să se implice voluntar, în timpul lor liber, pentru a veni în ajutorul celor greu încercaţi. Au dat o mână de ajutor la îndepărtarea aluviunilor din gospodării, au curăţat curţile şi drumurile şi şi-au oferit sprijinul în orice activitate necesară: mutarea obiectelor, transportul materialelor sau simpla prezenţă, alături de cei care aveau nevoie de o încurajare. Şi colegii din Neamţ au dat dovadă de solidaritate şi empatie. Ei s-au mobilizat şi, din fonduri proprii, au cumpărat alimente şi produse esenţiale, reuşind să pregătească 100 de pachete pentru cei aflaţi în cea mai mare nevoie. Această implicare umanitară demonstrează că, dincolo de uniformă, colegii noştri simt şi trăiesc suferinţa celor afectaţi, alegând să ajute şi să fie alături de sinistraţi. Echipajele de jandarmi vor continua să fie prezente în comunităţile lovite de inundaţii, oferind sprijin concret, încurajare şi un mesaj ferm: nu sunteţi singuri”, mai arată Jandarmeria. Sursa: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite