Iuliu Maniu și Ion Mihalache au fost comemorați în București. Cei doi oameni politici au murit în 5 februarie, la zece ani distanță

8 February 2026, 19:10 (actualizat 8 February 2026, 19:11)

Iuliu Maniu și Ion Mihalache au fost pomeniți duminică în Catedrala Episcopală Greco-Catolica Sfântul Vasile cel Mare din București. Cei doi făuritori ai României Mari au fost arestați în 1947. Coincidența tragică a făcut ca ei să moară în aceeași zi, 5 februarie, la zece ani distanță unul de altul. Maniu în 1953, în închisoarea din Sighet, iar Mihalache în 1963, în penitenciarul din Râmnicu Sărat.

Catedrala Greco-Catolică “Sfântul Vasile cel Mare” din București a fost neîncăpătoare înaintea slujbei de pomenire.

Iuliu Maniu a fost principalul organizator al Adunării Naționale de la Alba Iulia, din 1918. Ion Mihalache s-a ocupat apoi de democratizarea țării și de reforma agrară.

Cei doi oameni politici au fost arestați de regimul comunist în 1947, după înscenarea unei așa-zise fugi din țară, pe aerodromul de la Tămădau, și condamnați la închisoare pe viață.

Printr-o coincidență tragică, 5 februarie a rămas în istoria noastră ca ziua în care doi martiri ai neamului românesc și-au găsit sfârșitul în temnițele comuniste. Iuliu Maniu în 1953, în Sighet, și Ion Mihalache în 1963, în Râmnicu Sărat.

Mihai Frățilă, episcop greco-catolic de București:Iuliu Maniu și Ion Mihalache în această Catedrala Greco-Catolica sunt pomeniți pe 5 februarie de fiecare dată, împreună. Dincolo de granițele confesionale, asemenea personaje ne lasă moștenirea unei vieți foarte vii și foarte credibile, tocmai pentru că n-au pregetat să-și lase viața, pentru a apăra un crez.”

Prof. Dr. Mihai Manea, istoric: “Ar trebui să marcăm faptul că, deopotrivă, Iuliu Maniu, dar și Ion Mihalache, sunt doi oameni politici români profund ancorați în structurarea, în dezvoltarea, în organizarea, dacă vreți, a României Mari. În ziua de azi avem nevoie de a ne aduce aminte de eroi, avem nevoie de memoria istoriei.”

Istoria comunismului a devenit, din actualul an școlar, obligatorie în liceele din România. Un prilej pentru noile generații de-a învăța despre ororile regimului roșu și despre martirii acestei nații.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă