Israelul anunță începerea unei noi operațiuni terestre în Gaza, după armistițiul de două luni

Forțele de apărare Israel - IDF - în Fâșia Gaza / Profimedia Images
19 March 2025, 19:50

Armata israeliană a declarat miercuri că a lansat „activități terestre țintite” în Gaza, recucerind parțial o zonă-cheie din teritoriu, la o zi după un bombardament aerian asupra Fâșiei care a spulberat armistițiul de două luni cu Hamas, transmite CNN.

Forțele de Apărare ale Israelului (IDF) au declarat miercuri că „au început activități terestre țintite în centrul și sudul Fâșiei Gaza pentru a extinde zona de securitate și pentru a crea o zonă tampon parțială între nord și sud”.

„Ca parte a activităților terestre, trupele și-au extins controlul în continuare spre centrul coridorului Netzarim”, a declarat armata.

În temeiul acordului de încetare a focului din ianuarie, Israelul se retrăsese din coridorul Netzarim, o zonă cheie care împarte Gaza în două, împărțind centrul orașului Gaza și nordul Gaza de părțile sudice ale Fâșiei care se învecinează cu Egiptul.

ONU a declarat că o lovitură aeriană israeliană a ucis miercuri un angajat străin și a rănit cinci lucrători la sediul său din centrul orașului Gaza. Israelul a negat acest lucru, afirmând că a lovit o locație a Hamas, unde a detectat pregătiri pentru atacuri asupra teritoriului israelian.

„Israelul știa că acesta este un sediu al ONU, că oamenii locuiesc, stau și lucrează acolo, este un complex. Este un loc foarte cunoscut”, a declarat Jorge Moreira da Silva, director executiv al Biroului ONU pentru servicii de proiect.

Israelul a declarat că acest ultim atac este „doar începutul”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite