Israel-Hamas. O masă de Sederul Paştilor, incendiată în faţa casei lui Netanyahu, pentru a marca absenţa ostaticilor

23 April 2024, 09:38

 Manifestanţi au dat foc luni unei mese, simbol al cinei tradiţionale de Seder care marchează începutul Paştelui evreiesc, în faţa domiciliului prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu, pe care îl acuză că “a uitat” de ostaticii deţinuţi de Hamas, informează AFP.

Aproape 500 de persoane s-au adunat în faţa porţilor casei lui Netanyahu, în Cezareea, la nord de Tel Aviv, îndemnând guvernul să elibereze cei 129 de oameni reţinuţi ca ostatici în Fâşia Gaza din 7 octombrie 2023.â, scrie Agerpres.

Numeroşi manifestanţi nu şi-au precupeţit criticile la adresa guvernului, pe care îl acuză că a făcut să eşueze negocierile.

“Acesta este cel mai rău prim-ministru de la înfiinţarea ţării” în 1948, potrivit lui Guy Ben Dror, 54 de ani, angajat în domeniul finanţelor. “El nu vrea ca ostaticii să se întoarcă, pentru că nu vrea ca războiul să înceteze, căci în caz contrar va merge la închisoare”, adaugă acest opozant ferm al guvernului lui Netanyahu.

Pe 7 octombrie, în timpul unui atac fără precedent pe teritoriul israelian, comandouri ale Hamas au ucis 1.170 de persoane – israelieni şi străini – şi au răpit 250 de persoane.

Soarta a 129 de ostatici – dintre care 34 sunt consideraţi morţi, potrivit unor responsabili israelieni – umbreşte Paştele evreiesc, Pessah, “sărbătoarea libertăţii”.

Pessah, una dintre sărbătorile cele mai importante din calendarul ebraic, durează o săptămână, în timpul căreia familiile se adună în jurul unor mese ritualice şi împărtăşesc povestiri biblice.

Luni este prima zi a Paştelui evreiesc, care comemorează ieşirea evreilor din Egipt. În această zi se prepară pentru seara de Seder (“ordine” în ebraică) o cină rituală. Se citeşte din Haggadah, textul milenar ce relatează Exodul şi dorinţa arzătoare a evreilor de a ajunge pe Pământul promis.

În faţa domiciliului lui Netanyahu, manifestanţii au instalat o imensă masă simbolică, cu scaune şi farfurii goale, amintind de ostatici, “fraţii şi surorile noastre încă reţinute în Gaza” şi care “mor de foame”, explică Yael Ben Pornat, avocată de 62 de ani.

După ce au citit textele tradiţionale şi rugăciunile de Seder, manifestanţii au scandat de asemenea numele tuturor ostaticilor, înainte de a da foc unei alte mici mese simbolice de Seder, pentru a marca imposibilitatea lor de a celebra, în absenţa ostaticilor, începutul Paştelui evreiesc.

Într-un mesaj postat luni pe platforma X cu ocazia începutului Pessah, Netanyahu a dat asigurări că “hotărârea sa de a-i vedea pe toţi ostaticii reveniţi în familiile lor rămâne de neclintit”.

“În această seară, ne gândim la cei care nu se pot reuni cu familia lor la masa de Seder. Absenţa lor îmi întăreşte determinarea şi ne aminteşte urgenţa misiunii noastre. Nu ne vom odihni până când fiecare dintre ei nu va fi eliberat”, a adăugat prim-ministrul Israelului. “În zilele următoare se vor intensifica eforturile militare şi diplomatice pentru a obţine eliberarea ostaticilor noştri”, a conchis el

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite