Irina Begu şi Ana Bogdan s-au calificat în turul al doilea la Roland Garros. Victorii pentru Bianca Andreescu și Cristina Bucșa

Ana Bogdan/Foto: Profimedia Images
28 mai 2024, 15:01

Jucătoarele române de tenis Irina Begu şi Ana Bogdan s-au calificat, luni seara, în runda a doua a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după victorii în minimum de seturi.

Irina Begu (33 ani, 127 WTA) a învins-o pe argentinianca Julia Riera (21 ani, 115 WTA), venită din calificări, cu 6-2, 6-2, în 69 de minute.

Begu nu şi-a pierdut serviciul în acest meci, în care a fost superioară la winners (18-9), notează Agerpres.

Ana Bogdan (31 ani, 64 WTA) a întrecut-o pe franţuzoaica Elsa Jacquemot (21 ani, 149 WTA), beneficiara unui wild card, cu 6-1, 6-3, după o oră şi 10 minute. Românca a reuşit 26 de winners, faţă de 15 ai adversarei.

Begu şi Bogdan şi-au asigurat cecuri de 110.000 de euro şi 70 de puncte WTA fiecare.

În turul al doilea, Begu o va înfrunta pe cehoaica Linda Noskova (19 ani, 29 WTA), care a trecut de britanica Harriet Dart cu 7-6 (7/3), 6-4. Noskova a învins-o pe Begu cu 7-6 (9/7), 6-1 în primul tur la Indian Wells, anul trecut.

Bogdan o va înfrunta pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, victorioasă în primul tur în faţa maghiarei Panna Udvardy, cu 6-3, 6-4.

Pavliucenkova (32 ani, 22 WTA), finalistă la Roland Garros în 2021, a câştigat toate cele trei confruntări cu Ana Bogdan, fără ca românca să ia mai mult de două ghemuri pe set.

Victorie și pentru Bianca Andreescu, revenită în circuit după 10 luni

Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu a învins-o pe spaniola Sara Sorribes Tormo cu 7-5, 6-1, luni, în prima rundă a turneului de tenis de la Roland Garros, primul său meci după o pauză de zece luni.

Campioana din 2019 de la US Open nu a putut juca atâta timp din cauza unei fracturi de stres la spate.

Andreescu, care nu a trecut până acum de turul al treilea la Roland Garros, s-a impus după o oră şi 34 de minute, urmând să joace în runda următoare contra rusoaicei Ana Kalinskaia, cap de serie numărul 23.

Cu dreptul a debutat şi Cristina Bucşa, jucătoarea născută la Chişinău dar care reprezintă Spania învingând-o pe ucraineanca Iulia Starodubţeva cu 6-4, 6-1.

Franţuzoaica de origine rusă Varvara Gracheva a produs surpriza primului tur la feminin, prin victoria cu 3-6, 6-4, 6-3 în faţa grecoaicei Maria Sakkari, a şasea favorită.

În alt meci interesant, ucraineanca Elina Svitolina, care are patru sferturi de finală pe zgura pariziană, s-a impus în faţa cehoaicei Karolina Pliskova, semifinalista din 2017, cu 3-6, 6-4, 6-2.