Iranul răspunde ultimatumului dat de Trump şi promite daune „ireversibile” asupra infrastructurii energetice regionale
Președintele Parlamentului iranian, Mohammad Bagher Ghalibaf, a avertizat că atacurile asupra centralelor electrice din țară vor fi „imediat” întâmpinate cu atacuri asupra infrastructurii energetice și petroliere din întreaga regiune.
„Infrastructura critică și infrastructura energetică și petrolieră din întreaga regiune vor fi considerate ținte legitime și distruse ireversibil, iar prețurile petrolului vor crește pentru o lungă perioadă de timp”, a declarat Ghalibaf la postul de televiziune X.
Comentariile sale vin după ce președintele american Donald Trump a amenințat sâmbătă că va ataca centralele electrice iraniene dacă libertatea de navigație nu este restabilită pe deplin în Strâmtoarea Hormuz în termen de 48 de ore.

