Iranul a distrus un alt petrolier care a încercat să treacă fără permisiune prin Strâmtoarea Ormuz
Iranul a distrus un alt petrolier care a încercat să treacă fără permisiune prin Strâmtoarea Ormuz. Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice din Iran a anunțat din nou că strâmtoarea este închisă și că orice tranzit prin această cale navigabilă se va confrunta cu „măsuri dure”, potrivit presei de stat.
A adăugat că transportul maritim „către și dinspre porturile aliaților și susținătorilor inamicilor israeliano-americani” este interzis prin orice coridor sau către orice destinație.
🚨 BREAKING: 🇮🇷
— IranDefenceForce (@IranDefenceForc) March 27, 2026
Reports suggest Iran has struck another oil tanker in the Strait of Hormuz for violating restrictions.
Situation escalating pic.twitter.com/S7TqRQKMC1
Trei nave container de naționalități mixte au fost forțate să se întoarcă după ce au primit avertismente.
Trecerea, prin care trece o cincime din petrolul și gazele din lume, a rămas în mare parte închisă de la izbucnirea ostilităților.
Aceasta se întâmplă în contextul în care Donald Trump ia în considerare trimiterea a încă 10.000 de soldați în Orientul Mijlociu, potrivit unui raport al Wall Street Journal.
Forțele ar urma să fie trimise probabil la o distanță mică de Iran și de Insula Kharg, un centru cheie de export de petrol în Golful Persic.
În ciuda escaladării, ministrul german de externe a declarat vineri că SUA și Iranul au purtat negocieri indirecte și că reprezentanții lor intenționează să se întâlnească în curând în Pakistan.
Trump a declarat că va prelungi din nou termenul limită pentru ca Iranul să redeschidă Strâmtoarea Ormuz sau se va confrunta cu distrugerea centralelor sale energetice, după ce Teheranul a respins anterior o propunere americană în 15 puncte de a pune capăt luptelor, considerând-o nedreaptă.

