Inundații în sudul țării: gospodării și terenuri sub ape

26 February 2026, 12:27 (actualizat 26 February 2026, 18:57)

Alertă în sudul ţării, unde debitul Dunării a ajuns la cel mai mare nivel din ultimul deceniu, în urma precipitaţiilor abundente din ultimele luni, dar şi a topirii zăpezilor. Oamenii spun că e pentru prima dată din 2004 încoace când o cantitate atât de mare de precipitaţii a căzut într-un timp atât de scurt. Sute de hectare de terenuri şi păşuni din zonele aflate de-a lungul fluviului sunt deja inundate şi există riscul ca apa să ajungă în gospodăriile oamenilor şi la fermele de animale.

În comuna Cârna din judeţul Dolj oamenii stau în fiecare zi cu ochii pe râul Desnăţui, care a tot crescut în ultimele zile. Se roagă să nu se repete coşmarul din 2006, când zona a fost lovită de inundaţii catastrofale. Râul se varsă în lacul Bistret şi in zonele inundabile. Dar acum, solul îmbibat deja, nu mai poate absorbi excesul, iar apa se acumulează şi se apropie de gospodăriile oamenilor.

Multe dintre păşunile şi terenurile agricole au fost deja inundate în urma ploilor abundente și a topirii zăpezilor. Oamenii au fost sfătuiţi să-şi mute animalele pe păşuni mai înalte.

Între timp, utilajele lucrează la întărirea digului din zona, afectat de precipitaţiile abundente din ultimele luni. Acum vântul erodează structura digului.

Specialiştii de la Apele Române monitorizează situația și spun că nu Dunărea reprezintă un pericol acum, ci mai degrabă afluenții săi.

Dunărea are un debit de aproape 7000 de metri cubi pe secundă, cu peste 2.500 mai mult decât media obişnuită a acestei perioade.

Hidrologii avertizează că se pot depășite cotele de apărare.

Oamenii au fost deja avertizaţi că sunt posibile inundații în perioada următoare, în ciuda faptului că ninsorile şi ploile s-au mai redus, însă doar în zona de câmpie, nu si la munte

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite