Internările la secția de Boli interne de la Floreasca, limitate temporar. Doi pacienți, colonizați cu Candida Auris

Spitalul Floreasca
Spitalul Floreasca
24 September 2025, 11:48 (actualizat 24 September 2025, 11:49)

Au fost limitate temporar internările la secția de boli interne de la Floreasca, după ce au găsit doi pacienți colonizați cu Candida Auris, dar fără să aibă și infecție.

Azi, cel mai târziu mâine, vor fi disponibile toate saloanele pentru internări, potrivit purtătorului de cuvânt al spitalului, dr. Bogdan Oprița.

A fost aplicată procedura pentru astfel de cazuri reactualizată de INSP, după scandalul de la centrul de arși de la Floreasca.

E diferență între colonizare și infecție.

Bacteriile sau ciupercile periculoase pentru sănătate pot fi găsite pe suprafața corpului fără să cauzeze și infecție.

Candida Auris poate cauza infecții severe, chiar fatale, în cazul celor cu multiple comorbidități și imunitate scăzută.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite