Întâlnire între miniştrii ucrainean şi polonez pentru a rezolva problema blocajului la frontieră
Ministrul ucrainean al infrastructurilor, Oleksandr Kubrakov, a anunţat joi că s-a întâlnit pentru prima dată cu omologul său polonez recent numit, pentru a încerca să găsească o soluţie la blocajul transportatorilor polonezi la frontiera dintre cele două ţări
Oleksandr Kubrakov a declarat că “subiectul principal” al acestei reuniuni de miercuri de la Varşovia cu Dariusz Klimczak a fost “deblocarea frontierei”, care are un impact asupra economiei Ucrainei, relatează AFP, potrivit Agerpres.
“Sperăm să ajungem la o poziţie comună în această săptămână” cu o delegaţie poloneză aşteptată la Kiev pentru un nou rând de negocieri, a spus el.
“Am prezentat cifre-cheie şi date analitice care stau mărturie: problemele invocate de protestatarii polonezi nu există în realitate”, a dat asigurări ministrul ucrainean.
Transportatorii polonezi, care denunţă “concurenţa neloială” a colegilor lor ucraineni, blochează de la începutul lui noiembrie frontiera, ceea ce a dus la formarea de cozi interminabile.
Ucraina depinde puternic de transportul rutier prin Polonia, membră a UE, pentru exporturile şi importurile sale, în special de la declanşarea invaziei ruse în urmă cu aproape doi ani.
Noul premier polonez, Donald Tusk, a promis să găsească o soluţie împreună cu transportatorii nemulţumiţi.
Venirea la putere a liderului proeuropean marchează o schimbare politică majoră în Polonia, notează AFP. Donald Trusk a promis de altfel să intensifice eforturile pentru ajutorarea Ucrainei.
Oleksandr Kubrakov a salutat acest nou guvern pentru “dialogul deschis” purtat cu Kievul şi “voinţa sa de a rezolva problemele împreună”.

