INS: Populaţia rezidentă României a scăzut la 19,043 milioane. Procesul de îmbătrânire demografică s-a adâncit

Cetățeni / FOTO: Shutterstock
14 January 2026, 09:48

Populaţia rezidentă a României a scăzut cu 24.400 de persoane, la 1 ianuarie 2025, până la 19,043 de milioane, în timp ce soldul migraţiei internaţionale a fost pe un trend pozitiv, de plus 71.300 de persoane, arată datele Institutului Naţional de Statistică (INS), publicate miercuri.

„Principala cauză a scăderii: spor natural negativ (diferenţa dintre numărul născuţilor-vii şi al decedaţilor: -100,9 mii persoane); soldul migraţiei internaţionale pozitiv: +71,3 mii persoane, dar insuficient pentru a compensa pierderea naturală”, notează INS.

Potrivit sursei citate, la 1 ianuarie 2025, populaţia rezidentă din mediul urban a fost de 9,770 milioane de persoane, în scădere cu 1,3% faţă de aceeaşi perioadă din anul anterior. În acelaşi timp, populaţia feminină era de aproape 9,753 milioane de persoane, în scădere cu 0,4%, de la un an la altul.

Datele INS relevă faptul că procesul de îmbătrânire demografică s-a adâncit, ponderea populaţiei vârstnice (de 65 ani şi peste) continuându-şi trendul de creştere, astfel că, în comparaţie cu 1 ianuarie 2024, avansul a fost de 0,3 puncte procentuale (de la 20% în 2024 la 20,3% la 1 ianuarie 2025).

De asemenea, ponderea populaţiei de 0-14 ani în total populaţie a scăzut de la 15,9% la 1 ianuarie 2024 la 15,4% la 1 ianuarie 2025, iar indicele de îmbătrânire demografică a crescut de la 125,8 (la 1 ianuarie 2024) la 131,3 persoane vârstnice la 100 persoane tinere (la 1 ianuarie 2025).

Conform INS, raportul de dependenţă demografică a scăzut uşor de la 56,1 persoane tinere şi vârstnice la 100 de persoane adulte, la 1 ianuarie 2024, la 55,6 la aceeaşi dată din anul trecut.

Totodată, soldul migraţiei internaţionale, în anul 2024, a fost pozitiv, numărul imigranţilor depăşindu-l pe cel al emigranţilor cu 71.300 de persoane. În acest context, România a continuat să fie o ţară de imigrare şi, cu toate acestea, soldul migraţiei internaţionale, în scădere faţă de anii precedenţi, nu a reuşit să compenseze sporul natural negativ (-100.900 de persoane).

În cursul anului 2024, bărbaţii au fost majoritari atât în rândul emigranţilor (53,3%), cât şi cel al rândul imigranţilor (64,5%).

La nivel general, pe fondul influenţei conjugate a sporului natural, a soldului migrator şi a numărului naşterilor înregistrate tardiv la oficiile de stare civilă (+5.200 de persoane), populaţia rezidentă a României a fost în scădere în ianuarie 2025 faţă de aceeaşi dată din anul precedent.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă