Indignare față de agenții federali de la Imigrări, în Minneapolis. Protestele continuă în SUA
În Statele Unite au loc proteste din ce în ce mai mari față de acțiunile agenților federali de la Imigrări. În comunitățile unde apar trupele agenției ICE, locuitorii le întâmpină cu huiduieli. Tensiunile sunt în continuare ridicate după ce o tânără a fost ucisă la Minneapolis de agenții federali, acum zece zile.
În multe părți din Statele Unite, forțele de ordine sunt dintotdeauna privite cu neîncredere, mai ales în comunitățile de culoare, din cauza discriminărilor din trecut. La Minneapolis însă, pe unde trec patrulele de la Imigrări, notorii agenți ICE sunt întâmpinați cu indignare.
Nu-i vrem aici. Nu le cerem să fie aici. Ne opresc vecinii în stradă și îi bat.
Îi duc la tot felul de centre sau îi trimit în țări care nu sunt ale lor și deportează inclusiv cetățeni americani.
Protestatarii nu sunt imigranți ilegali – ci cetățeni americani cu acte în regulă, furioși pe metodele ICE, pe care le consideră brutale și discreționare.
Într-un fel e ireal, parcă trăim într-o realitate alternativă. Parcă (agenții) ar fi o forță de ocupație. Îi vedem în fiecare zi. Asistăm la răpiri în plină stradă, în fiecare zi, oameni din viața noastră.
Majoritatea oamenilor de aici au cunoscuți care pur și simplu au dispărut.
Unii au creat chiar rețele prin care își avertizează vecinii – ca pe vremuri, pentru că le e teamă că telefoanele pot fi interceptate și verificate.
Suntem doar noi, cu fluiere și bulgări, că aici e iarnă. Și ei au arme de foc. Ce să facem, decât să încercăm să avem grijă unii de alții, întrucât suntem copleșiți de aceste grup de indivizi foarte agresivi, care se comportă de parcă ar fi la război.
Acum zece zile, o femeie de 37 de ani, mama a trei copii, a fost împușcată în cap la volan de un agent ICE, după o ceartă cu acesta. Era cetățean american cu acte în regulă, nu imigrantă. Incidentul este încă investigat, dar forțele federale afirmă că doar în operațiunile din Minneapolis au arestat mii de infractori și imigranți ilegali.
La conferința de presă de azi am auzit mulți șefi de poliție care spun că sprijină Agenția pentru Imigrare și Vamă, dar că din cauza metodelor ICE, polițiștilor le este mai greu să își țină în siguranță comunitățile. Ce le răspundeți?
Gregory Bovino, commandant, Poliția de Frontieră: Aceste tactici sunt provenite din necesitate. Ceea ce facem este legal, etic și moral.
Președintele Trump și membrii administrației au transmis sprijinul lor fără echivoc pentru toți agenții federali ICE și afirmă că protestatarii de la Minneapolis sunt agitatori plătiți.

