Incident grav la Tribunalul București: grefieră la un pas de moarte, după ce rafturile din arhivă s-au prăbușit peste ea
Grav accident de muncă la arhiva Tribunalului București. O grefieră a ajuns la spital, după ce mai multe rafturi încărcate cu dosare s-au prăbușit peste ea. Sindicatul grefierilor susține că incidentul scoate la iveală probleme sistemice legate de siguranța în muncă la arhivele instanțelor din toată țara și atrage atenția şi asupra riscului de incendii. Mai ales că, spun sindicaliștii, procedurile de evacuare a angajaților în caz de incendiu nu sunt puse la punct. Conducerea Tribunalului București anunţă că a început o anchetă internă pe parcursul căreia a suspendat activitatea arhivei. Și susține că au fost inițiate proiecte de mutare a milioanelor de dosare în alte spații de depozitare.
„Evenimentul, petrecut în jurul orei 15:00, a scos la iveală probleme majore legate de securitatea și condițiile de muncă ale angajaților din cadrul instanțelor din circumscriptia Curții de Apel Bucuresti si a Tribunalului București, dar și a multor instanțe judecătorești din întreaga țară”, scrie Dicasterial, Sindicatul Național al Grefei Judiciare.
Potrivit martorilor, mai mulți salariați se aflau în arhivă când structura instabilă și neasigurată a rafturilor s-a prăbușit, îngropând-o sub un morman de dosare și metal pe grefieră. Echipajele medicale sosite de urgență la fața locului au reușit să o stabilizeze, dar starea sa rămâne critică, fiind transportată de urgență la spital. Poliția a deschis o anchetă pentru a stabili cauzele exacte ale incidentului.
„SNGJ Dicasterial a reclamat faptul că multe instanțe și unități de parchet nu respectă condiții minime de securitate și sănătate în muncă și/sau de prevenirea și stingerea incendiilor, însă, mulți dintre conducătorii acestor instituții continuă să ignore acest subiect, până când au loc astfel de incidente nefericite, pe care de foarte multe ori au încercat să le mușamalizeze.
Aceste probleme au fost ridicate inclusiv în rândul negocierilor colective declanșate de către SNGJ Dicasterial, însă fix Curtea de Apel București, care are calitatea de angajator pentru personalul din aparatul propriu și din instanțele aflate în aria teritorială de competență, nu a continuat dialogul și negocierea colectivă, deși în vara anului 2024 a avut loc prima ședință de negociere”, precizează sindicatul.
Este momentul ca și instituțiile judiciare să dea dovadă de responsabilitate, să ia măsuri concrete pentru sănătatea și securitatea în muncă a salariaților și să ofere răspunsuri clare când au loc astfel de incidente. Altfel, riscul unor tragedii similare va rămâne o amenințare constantă.

