Încep lucrările la fabrica de obuziere autopropulsate K9 din România

11 February 2026, 13:35 (actualizat 11 February 2026, 19:12)

36 de obuziere autopropulsate K9 pentru Armată vor fi fabricate în județul Dâmbovița. Compania-mamă sud-coreeană a deschis o subsidiară în țara noastră, iar astăzi au început oficial lucrările pentru viitoarea fabrică din comuna Petrești. Producția ar urmă să înceapă într-un an. Vor fi fabricate aici și o parte a vehiculelor de aprovizionare cu muniție. Obuzierele vor ajunge la Forţele Terestre.

Țara noastră a făcut deja o comandă de 54 de obuziere. Producția va începe și la noi în țară chiar în aceste zile, la fabrica din Dâmbovița. Lucrările ar urma să se încheie în februarie anul viitor.

Fabrica din județul Dâmboviţa va avea aproximativ 180.000 de metri pătraţi și 2 linii de producţie, plus o zonă de testare de aproape 2.000 de metri pătrați.  300 de angajaţi vor lucra efectiv aici, iar aproape 2000 vor fi colaboratori externi. Capacitatea va putea fi extinsă la 9000 de angajaţi. 

Jae-Il Son, CEO şi preşedinte Hanwha Aerospace: Una dintre misiunile noastre de bază este să devenim un partener al NATO. Sunt sigur că această facilitate va avea un rol important în a ajunge la acel țel.

Este prima fabrică deschisă compania sud coreeană De Hanwha Aerospace în Europa şI este gândită că un hub regional pentru mai multe sisteme terestre.

Mihai Jurcă, şeful cancelariei prim-ministrului: Odată cu o investiție cum e cea de la Hanwha intrăm în lanțul valorilor globale în industria de apărare. va ajuta nu doar comunitatea de aici, ci și industria în ansamblu, intrând în lanțul global de aprovizionare. Ce e important azi e că în România se vor produce obuziere k9. Este etapa 1, România are în programul de înzestrare mai multe etape pentru acest obuzier și în același timp sper că această fabrică să producă și pentru alți clienți europeni sau globali.

Irineu Darău, ministrul Economiei: Aproape peste tot în lume și în UE și în Romania trebuie să ne dăm seama că suntem în război hibrid. Din fericire nu suntem în război pe teritoriile noastre. Dar războiul e atât de aproape, a fost provocat și trebuie să descurajăm cu fapte nu cu vorbe cu investiții, consolidarea investițiilor militare de orice fel. Cred că România e piesă esențială în arhitectură de securitate. Trebuie să învățăm să accelerăm ritmul, să fim deschiși să colaborăm cu cele mai serioase mari firme din lume, să le atragem și să nu ne pierdem în birocrație. Cred că ritmul e bun, poate fi și mai bun.

În iulie 2024 România a semnat un contract de 1 miliard de dolari pentru 54 de obuziere, 36 de vehicule de realimentare cu muniţie şi 18.000 de obuze.  Vor ajunge în dotarea Forţelor Terestre Române. Şeful statului major al Forţelor Terestre a explicat că este vorba despre o etapă de reînnoire a echipamentelor şi o mare parte vor fi fabricate în România.

General locotenent Ciprian Marin, șef stat major forțe terestre: Avem nevoie oricând de acestea, sunt binevenite. Ridicăm generație nouă de ofițeri, militari, capacități, mentalități. Modernitatea pe care o aduce un asemenea echipament tip Himars sau obuzier k9 este extrem de importantă. Mobilitatea, protecția pe care le oferă echipei de servanți, puterea de lovire sunt extrem de relevante. Avem contract încheiat pentru 3 batalioane și cu un grafic livrare. Mi s-a spus că graficul va fi respectat.

Primii care vor primi obuzierele, anul acesta, sunt militarii din Batalionul 285 Artilerie Vlaicu Vodă, din Brăila.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite