Incendiu violent la un depozit de pe A1. Eforturile de stingere a focarului continuă

30 June 2025, 10:08 (actualizat 30 June 2025, 10:11)

Incendiu de proporții la o hală situată la kilometrul 23, pe autostrada A1. Pompierii lucrează chiar şi la această oră pentru stingerea focarelor rămase.

Potrivit ISU Giurgiu, a ars un depozit de peste 10.000 de metri pătrați şi panourile fotovoltaice montate pe clădire. Incendiul a izbucnit în incinta unui parc logistic.

Mai multe autospeciale de stingere, pentru intervenții și salvare la înălțime au intervenit toată noaptea pentru a împiedica extinderea flăcărilor. Și ISU București – Ilfov a trimis echipaje de ajutor, inclusiv o autospecială cu roboți.Peste 70 de pompieri s-au luptat cu flăcările.

În interiorul halei erau cutii cu haine și încălțăminte. Potrivit primelor cercetări, există posibilitatea ca incendiul să fi plecat de la panourile fotovoltaice. Din cauza degajărilor mari de fum a fost emis RO-alert în mai multe localități din zonă.

Oamenii au primit recomandări să evite expunerea la fum, să închidă geamurile şi să limiteze deplasările.

Din fericire, nu au fost persoane surprinse în clădire şi nu s-au înregistrat victime.

Pompierii vor continua operaţiunile până la lichidarea completă a incendiului, iar la final vor face evaluări privind pagubele produse.

 Circulaţia pe A 1 nu a fost afectată de fum.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite