Incendiu la o clădire a fostului combinat Carom Oneşti din județul Bacău

Combinatul CAROM Onești (Foto: Profimedia Images)
22 October 2025, 14:25

Un incendiu a izbucnit, miercuri, la o clădire dezafectată a fostului combinat de cauciuc sintetic şi produse petrochimice Carom Oneşti, a informat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bacău.

La faţa locului intervin mai multe echipaje de pompieri dar, potrivit sursei citate, a fost anunţată şi Garda Naţională de Mediu, din cauza riscului de poluare.

“Ard reziduuri existente în interiorul unui rezervor metalic aferent unei instalaţii. Incendiul este localizat, se lucrează pentru lichidare”, a transmis ISU Bacău.

Fostul combinat de cauciuc sintetic şi produse petrochimice a fost singura companie din România care a produs cauciuc sintetic.

Combinatul a fost privatizat în anul 2003, iar doi ani mai târziu a intrat în faliment.

Pe platforma fostului combinat a rămas un depozit de deşeuri periculoase format din metale grele şi produse cancerigene.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite