Încă trei ucraineni, salvați în Munții Maramureșului
Încă trei tineri ucraineni au fost salvați din Munții Maramureșului noaptea trecută. Toţi sunt din Kiev, cu vârste între 22 și 24 de ani și au fugit din ţara pentru a nu fi chemaţi să lupte pe front.
Salvamontiștii din Maramureș au avut o operațiune de salvare dificilă, timp de 12 ore, prin zapadă de aproape un metru.
Fugarii se aflau de o săptămână pe drum şi aveau nevoie urgentă de ajutor. Erau uzi, fără provizii şi fără haine de schimb.
Salvamontiştii i-au localizat şI le-au recomandat să aştepte sosirea echipei de intervenţie. Imediat după ce au fost gășiţi, cei trei ucraineni au fost evaluaţi medical şi au primit ceai şi mâncare.
Erau epuizaţi fizic şi într-o uşoară hipotermie, dar nu au avut nevoie de spitalizare.

