Încă 6 oameni au murit din cauza complicaţiilor cauzate de gripă

20 February 2025, 18:39

Încă 6 oameni au murit din cauza complicaţiilor cauzate de gripă. Și aproape 12.000 de bolnavi au cerut ajutor medical, de aproape trei ori mai mulţi decât în aceeaşi săptămână din sezonul trecut.

Cele mai multe cazuri au fost raportate în București, Cluj, Prahova, Constanța și Iași.

Aproape 155 de mii de persoane au ajuns la doctor cu viroze respiratorii, gripă şi pneumonie, peste nivelul mediu din ultimele sezoane. Trendul este totuşi ușor descrescător față de săptămâna anterioară, dar sunt cu 40 la sută mai mute cazuri decât anul trecut în aceeași perioada.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite