În SUA nu se mai recomandă vaccinarea nou-născuților pentru hepatita B, o victorie pentru Robert F. Kennedy. Pediatrii avertizează asupra riscurilor
Un grup de experți numiți de Departamentul American al Sănătății recomandă ca nu toți nou-născuții să fie vaccinați împotriva hepatitei B. Potrivit noii decizii, nu vor mai fi vizați bebelușii ale căror mame au fost testate negativ – adică nu au avut niciodată boala și nici nu sunt vaccinate.
Este o schimbare majoră luată de Departamentul Sănătății, condus de Robert F.Kennedy, cunoscut pentru scepticismul său în ceea ce priveşte vaccinurile.
Asociațiile de medici și Academia americană de pediatrie au spus că decizia este una extrem de periculoasă – mai ales din cauza deficiențelor în testarea mamelor, precum şi a pericolului ca nou-născuţii să fie contaminaţi cu hepatita B de alte persoane din anturaj.
Doar câțiva dintre membrii comisiei oficiale au votat împotriva recomandării, în pofida dovezilor științifice.
Dr. Paul Offit, cercetător, spitalul de pediatrie Philadelphia: “Majoritatea oamenilor cu hepatită B cronică nu știu că o au. Milioane de oameni. Nu știi când intri în contact cu cineva. Și, dacă ești copil și ai între 1 și 5 ani, ai un risc de 25% să faci ciroză, ceea ce înseamnă o boală cronică a ficatului sau cancer hepatic, care îți va scurta viața. Este o perioadă foarte vulnerabilă. Dacă iei hepatită B în primul an de viață, riscul este de 90% de a contracta o boală hepatică cronică. De ce să aștepți?!”

