În Rusia ar fi sosit al doilea lot de militari nord-coreeni, care vor fi trimişi să lupte împotriva Ucrainei

24 October 2024, 19:05 (actualizat 24 October 2024, 23:11)

În Rusia ar fi sosit al doilea lot de militari nord-coreeni, care vor fi trimişi să lupte împotriva Ucrainei – afirmă surse din serviciile secrete de la Seul. Primii sosiţi, săptămâna trecută, în jur de 1500 de oameni, au fost deja instruiţi şi pregătiţi să manevreze drone şi alte echipamente militare. Coreea de Sud atrage atenţia că ajutorul militar dat de regimul comunist de la Phenian Rusiei e o încălcare a normelor internaţionale.

Într-un clip postat pe reţelele de socializare,Ucraina îi îndeamnă pe militarii nord coreeni să se predea şi le promite că vor fi bine trataţi ca prizonieri de război.

Surse din serviciile secrete din Coreea de sud afirmă că au mai sosit în Rusia încă 1500 de militari nord coreeni, în ultimele 24 de ore şi că, în total, acum ar fi 3 mii de oameni.

Neoficial, Coreea de Sud ar avea de gând să livreze arme Ucrainei, în contextul colaborării militare dintre Rusia şi regimul de la Phenian, care, conform statelor democratice – atrage atenţia guvernul de la Seul – e o încălcare directă a cartei ONU, cu efecte la nivel mondial.

Duma de stat a ratificat aşa-numitul  Tratat de parteneriat Strategic global, semnat în luna  iunie între Rusia şi Coreea de Nord.

Presa occidentala susţine că în acord există un punct secret care permite  regimului de la Phenian să susţină militar Rusia, inclusive cu trupe în caz de nevoie. Oficial,  Rusia nu confirmă  prezenţa soldaţilor nord coreeni pe teritoriul său.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite