IMAGINI IMPRESIONANTE Pompierii curăță noroiul din casele și curțile inundate din județul Suceava
În noroi până la brâu, pompierii militari, alături de alte echipe de intervenție (jandarmi, polițiști, lucrători silvici, personal al Apelor Române, voluntari) curăță, decolmatează, evacuează deșeurile și refac infrastructura rutieră în localitățile afectate de inundații din Suceava: Broșteni, Ostra și Stulpicani. Imagini impresionante cu pompierii și ceilalți lucrători, de la Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU).
Intervențiile pentru înlăturarea efectelor inundațiilor severe care au afectat mai multe localități din Suceava, în special Broșteni, Ostra și Stulpicani, continuă într-un ritm susținut, anunță IGSU, într-un comunicat.
Imaginile îi arată pe pompierii militari și pe ceilalți lucrători cum scot noroiul din case, curți și de pe străzi, ajută la refacerea structurii caselor acolo unde este posibil, mută mobile, curăță canalele de scurgere, refac podețele.
Până în prezent, s-au evacuat apa și aluviunile din 593 de gospodării.
Lucrările de degajare a drumurilor continuă pe aproximativ 14 kilometri de drumuri județene și naționale, intervenindu-se inclusiv la deblocarea podețelor și consolidarea taluzurilor afectate pe DN17B. În total, au fost extrase și transportate peste 10.000 de metri cubi de material din zonele afectate către un depozit temporar.
Pentru a menține funcționarea instalațiilor de alimentare cu apă în orașul Broșteni, pompierii au asigurat transportul a peste un milion de litri de apă, sprijinind astfel reluarea parțială a serviciilor esențiale.
Totodată, lucrătorii Sistemului de Gospodărire a Apelor au intervenit la 47 de poduri și podețe, acestea fiind decolmatate, recalibrate și, acolo unde a fost necesar, au fost refăcute încastrările de mal pentru asigurarea circulației în condiții de siguranță.

