IICCMER, plângere penală după declarațiile lui Marius Lulea de la AUR. Acesta a făcut apologia regimului lui Nicolae Ceaușescu
Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului (IICCMER) anunță că va depune plângere penală la Parchetul de pe Înalta Curte de Casație și Justiție, cu privire la declarațiile ofensatoare ale domnului Marius Lulea, Vicepreședinte al Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), în care acesta a făcut apologia regimului comunist și a dictatorului Nicolae Ceaușescu.

În cadrul emisiunii „Confruntarea susținătorilor lui Nicușor Dan și George Simion”, moderată de Mihai Gâdea și difuzată pe postul Antena 3 în data de 12 mai 2025, Marius Lulea a afirmat următoarele: „Păi și Ceaușescu era suveranist, eu chiar îmi aduc aminte că a luat o poziție curajoasă și suverană în 1968, atunci când a fost singurul președinte din blocul comunist care a avut curajul să se ridice demn împotriva ocupației sovietice din Cehoslovacia. Nu sunteți în măsură să criticați un regim care a construit milioane de apartamente, sute de hidrocentrale, care a făcut bine pentru această țară, dincolo de zona de ocupație în care noi ne aflam. Dumneavoastră ați distrus tot ce s-a construit bine în timpul regimului comunist.”
Președintele executiv al IICCMER, prof.univ.dr. Daniel Șandru, a afirmat că: „Declarația domnului Marius Lulea nu reprezintă doar o manifestare de ignoranță istorică, ci și o sfidare flagrantă a cadrului legal al memoriei democratice în România. În conformitate cu Ordonanța de Urgență nr. 31/2002, republicată, promovarea în spațiul public a cultului unor persoane condamnate pentru crime împotriva umanității, precum Nicolae Ceaușescu, constituie o încălcare a legii. Regimul Ceaușescu a fost declarat ilegitim și criminal de statul român, iar dictatorul a fost condamnat pentru genocid. A invoca suveranitatea unei dictaturi nu înseamnă altceva decât a reabilita simbolic un regim care a încălcat drepturile fundamentale ale cetățenilor, a patronat un sistem de opresiune și teroare, și a condamnat milioane de români la frig, foame și frică. Construcțiile de beton ale regimului nu pot șterge memoria victimelor Securității, a prizonierilor politici, a demolărilor forțate și a foametei ce au afectat un întreg popor în numele „suveranității”.
Promovarea acestor idei în anul 2025, la peste trei decenii de la prăbușirea comunismului, reprezintă nu doar o impietate față de memoria celor care au suferit, ci și o manifestare de periculoasă inconștiență democratică. Glorificarea dictaturii nu este o opinie politică — este o ofensă adusă demnității umane și legii în vigoare.”, a adăugat Daniel Șandru.
”Într-o democrație autentică, memoria victimelor nu poate fi relativizată, iar spațiul civic nu poate fi contaminat de discursuri care glorifică trecutul dictatorial. E responsabilitatea noastră, a tuturor, să sancționăm public asemenea derapaje și să ne reamintim că libertatea nu se construiește pe uitare și nostalgie, ci pe adevăr, justiție și respect față de lege și demnitatea umană”, a transmis Daniel Șandru pe pagina sa de Facebook.
De asemenea, menționăm că în data de 17 februarie 2025, IICCMER a depus o plângere penală și în cazul Europarlamentarei Dianei Sososca pentru declarații similare, însă până în prezent Parchetul de pe Înalta Curte de Casație și Justiție nu a transmis niciun răspuns oficial în această speță.

