Iarnă în Europa. Ninsoarea a creat decoruri de basm în mai multe țări dar și nenumărate probleme

21 November 2024, 08:09 (actualizat 21 November 2024, 19:27)

Iarna și-a intrat deplin în drepturi în mai multe ţări din Europa. Cu tot cu frumusețe, dar și cu tot cu probleme. Ninge abundent, bate vântul și e foarte frig. Serviciile meteo europene au anunțat că e un front atmosferic polar, care a adus temperaturi sub normalul perioadei. Iar vremea va continua să se înrăutățească.

A nins din belșug în Ucraina, iar oamenii își fac probleme că vine gerul și vor sta în frig. Bombardamentele rușilor din ultimele săptămâni au avariat centrale termoelectrice. Deja alimentarea cu energie electrică e raționalizată. Inclusiv la Kiev.

Nu mi-e frică de penele de curent, dar mi-e frică de bombardamente. Am supravieţuit iernile 2022 şi 2023, o să supravieţuim şi iarna asta. Va fi bine.

Mă îngrijorează întreruperile de curent. N-am să pot face mâncare, acasă am aragaz electric.

Decorurile de basm, specifice perioadelor de sărbători, se regăsesc acum în mai multe regiuni din Germania, unde un front atmosferic rece a adus temperaturi sub normalul perioadei.

În Franța, 54 de departamente sunt sub cod portocaliu de ninsori, ger și vânt puternic.

În vestul Austriei a nins abundent, chiar și la altitudini joase, în contextul în care Europa Centrală este afectată de un val de aer polar. Surprinși pe traseu de ninsoarea abundentă și de temperaturile scăzute, șoferii austrieci au pus lanțuri antiderapante.

Mare parte din Polonia se confruntă cu ninsori și ger. E polei pe șosele, iar șoferii sunt sfătuiți să echipeze mașinile cu anvelope de iarnă. În munții Tatra, sunt deja condiții de iarnă grea.

Autoritățile le recomandă amatorilor de ascensiuni sau de drumeții să nu se aventureze în munți, nici măcar pe traseele turistice obișnuite.

Centrul Marii Britanii e sub cod galben de ninsori. Cel puțin 200 de școli au fost închise din cauza zăpezii.

Printre cei care s-au bucurat de ninsoarea din Marea Britanie se numără și necuvântătoarele. Două vulpițe și-au făcut apariția în curtea interiorară a Universitatea Oxford. Și – spre deliciul privitorilor – s-au jucat prin zăpadă ore întregi.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite