Gropile din asfalt, o provocare pentru șoferi. Craterele apar în fiecare sezon rece
Sezonul rece a devenit o adevărată provocare pentru șoferi. Înghețul și dezghețul repetat, dar și utilizarea materialelor antiderapante au dus la deteriorarea carosabilului, inclusiv pe mai multe sectoare de drumuri naționale din județul Buzău.
Cele mai mari probleme sunt pe DN 2C, pe tronsonul Buzău – Slobozia, unde șoferii sunt nevoiți să facă slalom pentru a evita gropile adânci și zonele cu tasări.
Drumul național 2C, între Costești și limita cu județul Ialomița, este plin de gropi și denivelări. Conducătorilor auto le este aproape imposibil să le ocolească pe toate, iar mulți se plâng că și-au avariat mașinile.
Cele mai mari degradări sunt pe sectorul cuprins între localitățile Călțuna și Pogoanele.
Administratorul drumului anunță că lucrările de reparații vor începe în perioada următoare.
Potrivit lui Sorin Robu, director al Direcția Regională de Drumuri și Poduri Buzău, intervențiile se vor face, pentru început, cu mixtură stocabilă.
„Lucrăm pentru remedierea zonelor afectate, cu mixtură stocabilă, până când condițiile meteo ne vor permite să realizăm lucrări de întreținere”, a declarat Sorin Robu.
Drumul național 2C leagă județele Buzău și Ialomița și reprezintă principala rută de acces dintre Buzău și Slobozia. Pe acest tronson circulă zilnic peste 3.500 de autovehicule, inclusiv camioane de mare tonaj. Drumul este utilizat în special de localnici și de șoferii care nu au o rută alternativă.
Pentru DN 2C există un proiect de modernizare aprobat și finanțat, iar lucrările de reabilitare sunt programate să înceapă din primăvară.

