Haos și violențe la New York, după ce echipa New York Knicks a câștigat finala NBA
După mai bine de o jumătate un secol, echipa de baschet New York Knicks a devenit campioană a NBA. Străzile din preajma arenei Madison Square Garden s-au umplut de fani exuberanți. Însă totul s-a transformat rapid în haos. Mai multe persoane au comis acte de vandalism şi au avut confruntări cu poliția. În Times Square s-au auzit chiar şi împușcături.
După 53 de ani, New York Knicks a devenit din nou campioana Asociației Naționale de Baschet, după ce a învins cu 4-1 echipa San Antonio Spurs. Suporterii new-yorkezi au trăit cu mult entuziasm victoria echipei lor. Chiar și primarul New Yorkului a sărbătorit victoria echipei de baschet a orașului într-un bar din Manhattan.
Însă toate aceste scene de bucurie au fost înlocuite de haos și violență. În mai multe zone ale Manhattanului, în special în jurul arenei Madison Square Garden, au avut loc confruntări între fani ai baschetbalului cu poliția.
Mai multe persoane au spart parbrize, s-au cățărat pe schele, stâlpi de iluminat și pe o statuie. Un autobuz a fost incendiat, iar o mașină de poliție a fost vandalizată. În Times Square s-au auzit chiar și împușcături. Din fericire, nimeni nu a fost rănit.
Poliția a făcut mai multe arestări în rândurile agitatorilor.
Autoritățile din metropola americană vor organiza joi o ceremonie precum și o paradă pentru a-i sărbători în mod oficial pe membrii echipei Knicks.

