Hamas se regrupează în zonele de unde armata israeliană s-a retras
Mai sunt câteva ore până la summitul din Egipt, prezidat de președintele american şi omologul său egiptean. Este reuniunea care ar putea duce la semnarea unui document care să pună capăt războiului din Gaza.
Vor fi acolo președințîi Franței și al Turciei, premierii marii britanii, Italiei şi Spaniei, regele Iordaniei și alți lideri internaționali. Donald Trump va vorbi în parlamentul israelian și se va întâlnii cu familiile ostaticilor, apoi va merge în Egipt. În tot acest timp grupurile umanitare intensifica eforturile de ajutorare în Gaza.
Primele camioane cu ajutoare au sosit la punctul de trecere a frontierei Rafah, din sudul Fâșiei Gaza cu Egiptul, în această dimineață. Participarea lui Benjamin Netanyahu rămâne incertă, iar Hamas a confirmat că nu va face parte din viitoarea guvernare a Fâșiei, așa cum a anunțat. Hamas a anunțat că eliberarea ostaticilor, în schimbul prizonierilor palestinieni, va începe mâine dimineață așa cum au agreat ambele părți.
Acesta este drumul care duce din Gaza în Reim, un kibutz din sudul Israelului unde vor fi aduși ostaticii. Spre deosebire de schimburile anterioare, când Hamas a făcut un spectacol din fiecare eliberare, de data această totul se va desfășura departe de ochii presei. Hamas trebuie să elibereze ostaticii până mâine la ora 12.
Benjamin Netanyahu, premierul israelian: Astăzi marcăm una dintre enormele noastre realizări în Războiul de Renaștere, întoarcerea tuturor ostaticilor. Atât a celor vii, cât și a celor decedați. Acesta este un obiectiv principal, un obiectiv de care ne-am ținut pe tot parcursul.
Hamas, care a început deja să îi mobilizeze pe militanții săi din Gaza pentru a anihila opoziția și a relua controlul asupra zonelor din Fâșie de unde s-a retras armata israeliană, este sub presiunea armatei israeliene, dar și a Statelor Unite să îi elibereze pe captivi. Cei 200 de militari americani au început să sosească încă de aseară în Fâșie.
Aseară, la Tel Aviv miile de oameni, care au ieșit în stradă că să ceară din nou eliberarea ostaticilor, l-au huiduit pe șeful executivului și l-au aplaudat pe Donald Trump.
Donald Trump va efectua o vizită de o zi în Orientul Mijlociu care va începe cu Israelul unde plănuiește să întâlnească familiile ostaticilor.
Cel puțin 20 de lideri vor participa la acest summit găzduit de Egipt unde se va discuta, printre altele, faza a doua a planului de pace propus de Donald Trump. Qatarul, principalul mediator al conflictului, va fi prezent chiar dacă trei membri ai unui organism administrativ și-au pierdut viața într-un accident rutier.

